Türkiye'de iktisadi krizler ve sosyal politika (2001 ve 2008 krizlerinin karşılaştırmalı bir analizi)
Economic crisis and social policy in Turkey (A comparative analysis of 2001 and 2008 crisis)
- Tez No: 393324
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULKADİR ŞENKAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Economics, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Politika Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 281
Özet
İktisadi krizler, özellikle 1970'li yıllardan itibaren sıklıkla meydana gelmiştir. Toplum hayatında olumsuz etkilere yol açan iktisadi krizler, sosyal politika uygulamaları ile müdahale edilmeyi gerektirmiştir. 2000-2001 Krizleri ve 2008 Krizi bağlamında, iktisadi krizlerin yapısal özellikleri içerisinde olumsuz sosyoekonomik etkiler meydana getiren unsurların ortaya çıkarılması, bu etkilere karşı geliştirilen uygulamaların krizlerden çıkış amaçlı iktisat programları içerisinde ne ölçüde ve ne şekilde yer aldıkları hususunun aydınlatılması ve yapılan uygulamalar üzerinden, bu programlar içerisinde sosyal politikanın durumunu belirleyen temel felsefeler arasında karşılaştırma yapma çabası, bu tezin temel amacını teşkil etmektedir. İlk bölümde, belirtilen amacın teorik dayanakları tespit edilmiştir. Öncelikle iktisadi kriz kavramı ve çeşitleri, sonrasında sosyal politika kavramı içerisinde iktisadi krizlerin olumsuz sosyoekonomik etkilerinin çözümüne zemin teşkil eden unsurlar ortaya konmuştur. Bölümün devamında, yakın tarihte Türkiye ekonomisi için büyük önem teşkil eden 1978 ve 1994 İktisadi Krizleri incelenmiş, bu kriz dönemlerindeki sosyal politika açısından bir değerlendirme yapılmıştır. İkinci bölümde 2000-2001 İktisadi Krizleri ayrıntılı olarak incelenmiştir. Krizlerin ortaya çıkış süreci, bu krizlere karşı üretilen Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı ve kriz ile iktisadi programın sosyoekonomik etkileri ele alınmıştır. İktisadi programın içeriğinde sosyal politika unsurları incelenmiş, iktisadi program ve uygulamaları üzerinden 2000-2001 Krizleri döneminde sosyal politika uygulamalarını etkileyen temel felsefe hakkında bir tespit gerçekleştirilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde 2007 yılında ortaya çıkan Küresel Kriz ve bu krizin Türkiye'yi etkilemesi sonucunda oluşan 2008 İktisadi Krizi, krizin iktisadi özellikleri ve bunların özellikle sosyoekonomik etkileri açısından değerlendirilmiştir. Devamında, 2000-2001 Krizlerinde ve 2008 Krizinde uygulanan yaklaşım sosyal politika yönüyle incelenmiş ve önceki kriz dönemleri ile karşılaştırması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic crises have been frequently emerging events especially since 1970s. Economic crisis which cause negative impacts on the social life need to be intervened by social policy practices. In the context of 2000-2001 Crises and 2008 Crisis, revealing the components in the structural features which caused negative socio-economic impacts, highlighting the subject that to what degree and in what way the practices performed against these impacts located in the economic programs to overcome crises, making comparison between the basic philosophies which determine the situation of social policy in these programs via these practices are the main purposes of this dissertation. In the first chapter, theoretical basis of the aforementioned purposes have been determined. Primarily the concept of economic crisis and its types, afterwards the elements in the concept of social policy which constitute ground to sort out negative socio-economic impacts of economic crisis have been specified. Thereafter in this chapter, 1978 and 1994 Economic Crises which have major significance in recent history have been analyzed, an assessment on social policy in the terms of these crises have been made. In the second chapter, 2000-2001 Economic Crises have been analyzed in detail. The process of emerging of crises, The Program of Transition to Strong Economy which was presented against these crises and the socio-economic impacts of crisis and economic program have been examined, an identification about the basic philosophies which impacted social policy practices in the term of 2000-2001 Crises have been tried to make via economic program and its practices. In the third chapter, Global Crisis which emerged in 2007 and 2008 Economic Crisis which occured as a result of this crisis impacting Turkey have been evaluated in the respect of economic characteristics and especially socio-economic impacts of them. Afterwards, the approach performed in 2000-2001 Crises and 2008 Crisis have been analyzed in terms of social policy and compared with previous crisis terms.