Tüketime dayalı bilinç endüstrisi ve reklam bağlamında bir dijital reklam okuryazarlığı eğitim modeli önerisi
A digital advertising literacy education model proposal in the context of consumption-based consciousness industry and advertising
  1. Tez No: 393325
  2. Yazar: MEVLÜDE NUR ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA NURDAN TAŞKIRAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 396
Özet
İletişim teknolojilerindeki gelişmeler, medyanın gündelik hayatta giderek daha fazla yer edinmesi sonucunu doğurmaktadır. Medyanın erişim alanındaki bu artış, etki alanının da genişlemesine neden olmaktadır. Medya ve etkileri sorunsalı üzerine yapılan çalışmalar, medyanın çocukların ve gençlerin toplumsallaşma sürecinde tehlikeli olarak görülmeye başlanmasına yol açmıştır. Bu durum da toplumbilim, iletişim bilimleri ve pedagoji alanında çalışan akademisyenleri bir denetim yönelimi içine sokmuştur. Medya okuryazarlığı adı verilen ve bu yaklaşımların ürünü olan alan zamanla genişlemiş ve medya içeriğine bağlı olarak yeni okuryazarlık modelleri ortaya çıkmıştır. Medya okuryazarlığındaki bu yeni yaklaşımlardan biri de reklam okuryazarlığıdır. Bugüne kadar reklam okuryazarlığı ile ilgili yapılan çalışmalar nicelik olarak çok azdır. Niteliksel açıdan ise medyadaki dijitalleşmeyi göz ardı etmelerinden kaynaklı eksiklikleri bulunmaktadır. Bu bağlamda bu çalışmada medya okuryazarlığını bütünleyici bir alan olarak bir dijital reklam okuryazarlığı kavram ve kapsam tasarısı yapılmakta; medya okuryazarlığı eğitimi kapsamında değerlendirilmek üzere çocuklara yönelik bir dijital reklam okuryazarlığı eğitim modeli önerisi sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in communication technologies have given rise to the fact that media will increasingly acquire more space in daily life. This increase in media access area causes the expansion of its effect domain. Studies on the problem of media and its effects have led to the understanding that media are considered as dangerous in the socialization process of children and young people. This tendency has also put academics working in the field of sociology, communication sciences and pedagogy into a state of control orientation. This field which is the product these tendencies and called media literacy has expanded and new literacy models have emerged depending on the media content. One of these new approaches in media literacy is advertising literacy. Studies done on advertising literacy so far are too little in quantity. However, on the qualitative aspect, these studies have shortcomings that stem from the fact that they overlook media digitization. Within this context, in this study a digital advertising literacy concept and content has been designed as an integral area of media literacy and a digital advertising literacy education model proposal directed to children is offered to be evaluated within the scope of media literacy.