Boyu enine oranı iki kat olan bir alanda değişik düzlem, uzay sistemlerinin ağırlık ve maliyet kıyaslamaları
Weight and cost comparison study for the plane and space truss steel structures having length to width ratio 2.
  1. Tez No: 39333
  2. Yazar: SERDAR TUNCAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. T. SENO ARDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Bu çalışmada 30x60 m lik bir alanı değişik düzlem kafes sistemlerle ve uzay kafes sistemle geçerek, arala rında ağırlık ve maliyet yönünden bir kıyaslama yapılmış tır. 30x60 m1 lik alanın örtülmesi için taşıyıcı sistem ara kolonsuz olarak düşünülmüştür. Bölüm 1 de düzlem ve uzay kafes sistemler hakkında genel bilgi verilmiştir. Bölüm 2 de bu sistemlerin boyutlandırılmasına ait hesap tarzları anlatılmıştır. Bölüm 3 de bu sistemler bölüm 2 de açıklanan esaslar doğ rultusunda boyutlahdırılmış ve bu sistemlere ait detaylar içinde önemli olan birkaç tanesi hesap ve skeç olarak bölüm 4 de verilmiştir. Elde edilen boyutlara göre bölüm 5 de sistemlerin ağırlıkları, bölüm 6 da ise maliyetleri hesaplanmıştır. Bu bilgiler ışığında her bir taşıyıcı sistemde kullanılan çelik ağırlıkları bulunarak aralarında ağırlık bakımından ekonomik bir kıyaslama yapılmıştır. Böylece bölüm 7 de sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY WEIGHT AND COST COMPARISON STUDY FOR THE PLANE AND SPACE TRUSS STEEL STRUCTURES HAVING LENGTH TO WIDTH RATIO 2. The main purpose of this study is to search the different type of steel structural systems which have the length to width dimension ratio is 2. In this study, structural systems may be classified into two groups which are entitled as different plane trusses and space truss systems. The chosen area has thirty to sixty meters dim. plan. As a fare condition it is demanded that the struc tural systems will have a 30m span without a column. For this purpose, as the first step various well experienced steel structural systems have been analised for their self weight per unit area as the economy index, the results obtained have been evaluated in order to identify the most economical steel structural system compared with the others considered in this study. The plane truss systems considered herein with covering thirty to sixty meters plane area and were designed by supporting in every six meters at sides. In other direction; the plane and space truss systems will pass thirty meters without a column. The groups of plane truss systems have been consi dered for the aformentioned analysis as is demonstrated in figure. In figure (a) & (b), trapezoidal plane truss systems have been chosen. In figure (a), the plane truss system is connected to the columns with fixed base by the upper and lower chord hinged connections. In figure (b) the plane truss system is connected to the columns, having fixed bases, by the upper chord hinged, by the lower chord roller connections.Fjg. (a) Fjg.(b) How to transfer the loads acting on the structure; These loads are classified into two groups as vertical and lateral loads. Truss, purlin, sheeting and snow loads are vertical loads. Wind and earthquake loads are lateral loads. Vertical loads act on joints in upper chord as concantrated loads. Members of the truss transmit the load to column by shearing the load to their rigidity. Columns transmit the load to the ground. The wind loads acting on longitudinal direction is transmitted to front wall columns by wind purlins then they are. also transmitted to the upper chord line of plane truss members and to the base. vixThe wind loads acting on to the upper chord line of plane truss members are carried by the wind bracing systems which is located on every three spans. The wind bracings transfer the support force to the properly formed vertical wind bracing systems. These loads are transmitted to the base by the vertical bracing systems too. These aforementioned vertical wind bracing systems are also required against to the earthquake loads. Wind loads or earthquake loads acting on cross section area transmitted to the base by the columns. In figure (c) general arrangement of plane truss sytem is shown. The space truss system considered herein with cover ing 30x60 m plane area and is supported by columns located with 6.0 m spacing along the side line in longitudinal direction. The horizontal wind or earthquake loads acting on the roof structure area transferred to the base by the vertical bracing systems formed between the subsequent column members. Space truss system has been formed two elevations to reduce displacements at midspan. Vertical loads are transmitted to upper chord of space truss by purlins. Lateral loads are taken by the column rigidity which has been provided as pipe section. Moreover, thermal forces are also taken into consideration, therefore, space system restrained at the middle in four sides. That is why, no additional thermal force will occur in this system. Also using SAP90 structural computer program, displacements of space truss system have been checked due to thermal forces. Some joints and especially support joints have been taken into account and seen that displace ments at support joints are reasonable. In this study the stress and stability controls of the members have been performed in accordance with the Turkish Standards. For tension members: G = P/An < Gem An 5= net cross-sectional area For compression members: Turkish standards allow an upper limit for the slenderness ratio of tension and compression members. ix = {1JK)1'2 iy = (Iy/A)1'2 VlllAyi = (Ay + m/2*A12)1/2 < 250 İl = dı/Aı)1/2 Al = sl / İmin G = w * P/A < Gem For the members subjected to axial force and bending moment G = w * P/A + 0.9 * M/W or, G = w * P/A + (300 + 2 * A ) * M / 1000/ W IX-I- f ifrlEffiftl 10 m Fig.(c)BOLUM. 1- GİRİŞ Bu çalxşmanm esasını, boyu enine oranı iki kat olan yapıda, değişik türde seçilmiş taşıyıcı düzlem ve uzay kafes sistemlerin ağırlık ve maliyet yönünden dikkate alınarak ekonomik bir karşılaştırma yapılması oluşturmakta dır. Bu amaçla 30x60 m2 lik alan düzlem ve uzay kafes sistemlerle geçilmiştir. [1], [2], [3]. Öncelikle yukarıda belirtilen sistemler bir bilgisayar programı ile çözülmüş ve elde edilen kesit tesirlerine göre sistemlerin taşıyıcı elemanları boyutlandırılmıştır. Daha sonra bu sistemlerin ağırlıkları hesaplanarak ağırlık bakımından ve ekonomik yönden bir karşılaştırma yapılıp bu çalışmada açıklanmış tır. Ayrıca bazı önemli detaylar çözülüp skeç halinde verilmiştir. Kullanılan taşıyıcı sistemler ve özellikleri aşağıdaki gibidir. 1.1. Düzlem Kafes Sistemler 30x60 m2 lik alan yapı boyuna doğrultusunda aks aralıkları 6m olan düzlem kafes kirişlerle kapatılmıştır. Düzlem kafes sistemler değişik şekillerde oluşturulabilir (Şekil 1.1). Bunlar temelde ankastre kolonlara maf sallı oturan kafes kiriş, temelde ankastre kolonlara üst başlıkta maf sallı alt başlıkta kayıcı oturan kafes kirişlerdir [4],- [5]. Açıklık çok küçük olmadığından temelde maf sallı, kolonlara mafsallı oturan kafes kiriş hali bu çalışmada gözönüne alınmamıştır.