Geçmişten günümüze Türk sanatında kadının trajik hikayesinin betimlenmesi
The depiction of women's tragic story from past to present in Turkish art
  1. Tez No: 393330
  2. Yazar: SERAP AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 224
Özet
“Geçmişten Günümüze Türk Sanatında Kadının Trajik Hikayesinin Betimlenmesi”başlığını taşıyan bu çalışma; geçmişten bugüne Türk sanatı içerisinde kadın imgesinin ve kadının yıllarca yaşamış olduğu ve halen yaşamaya devam ettiği trajedisinin, sanat alanında nasıl ele alındığını; Osmanlı döneminden başlayarak, her dönemin toplumsal yapısını, kadınların toplum içindeki konumlarını, mücadelelerini ve dönemin sanat anlayışını araştırarak, bir tarih çizgisi boyunca kadın imgesi ve kadının trajik öyküsünü betimleyen sanatçıları incelemiştir. Bu konunun sanat bağlamında pek fazla ele alınmamış oluşu nedeniyle hissedilen boşluğu kısmen gidermesi adına, bu çalışma önem arz etmektedir. Ayrıca çalışmanın, sanat alanında amatör ya da profesyonel anlamda kendilerini çok yönlü yetiştirmek isteyen bireylere, bilimsel katkı sağlaması beklenmektedir Bu hedef ile yola çıkarak; ilk bölümde, Türkiye'de sanatçı- toplum ilişkisi, geçmişten başlayarak ele alınmıştır. İlk olarak Osmanlı dönemi ele alınmış, dönemin toplumsal yapısı, Osmanlı kadınlarının yaşam biçimleri ve mücadeleleri ve son olarak Osmanlı döneminde sanat anlayışı ve kadın imgesi ele alınmıştır. İkinci bölüm, Cumhuriyet'in ilanı ile Türkiye'de değişen yaşamı, bu değişikliklerin toplumdaki yansımalarını, kadınların bu değişim sürecindeki kazanımlarını ve yaşamlarında gerçekleşen değişimlerini ve son olarak dönemin kültür ve sanat anlayışı ve eserlerinde kadın imgesi ile kadının trajedisine yer veren örnek sanatçıların çalışmalarını içermektedir. Üçüncü Bölüm'de ise, çalışmanın hedefi olan ve özellikle 1990'li yıllardan sonra ağırlıklı olarak görülen, kadının trajedisinin betimlendiği eserleri, örnek sanatçılar üzerinden ele alarak, bu değişimin sebeplerini daha iyi anlayabilmek adına, 1980 sonrası Türkiye'de toplumsal yapı ve kadın yaşamı üzerinde durulmuş ve dönemin hâkim sanat anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The current dissertation, The Depiction of Women's Tragic Story from Past to Present in Turkish Art, examines how the decades-old tragedy that the image of women and women themselves have experienced so far and are stil going through is dealt with. More specifically, it investigates, starting from Ottoman era, the social structure, the positions of women in that structure, Their struggles and the mentality of art in that era, which includes the arists who have worked on the image of women and Their tragic stories. The current dissertaion is significant in that its topic has not been studied much so far and that this will help bridge the gap that is felt in this field. It is also expected that this study will contribute to those who would like to improve themselves in a Professional or amateur sense. With this in mind, the relationship between artist and society is explored in the first chapter. Analyzing the Ottoman era first, the study examines the social structure of the era, the lifestyles of Ottoman women and Their struggles in the society, followed by an analysis of the art mentality and theimage of women the Ottoman Empire. Chapter II discusses the changing life styles of the Declaration of Republic in Turkey, how this change is reflected in the overall society, what women won out of this change and whatkind of changes took place in Their lives and the works of artists who studied the image and tragedy of women within the cultural and artistic atmosphere of the era. The third and final chapter constitutes the main goal of this dissertation and explores the works of art depicting women's tragedy especially since 1990s. It also insvestigates the social structure and women's lifestyles within the dominant artistic atmosphere of the era in order to beter underst and the reasons of this change.