Dönüşümcü liderlik davranışlarının örgüt kültürü üzerine etkileri
The influence of transformational leadership on the organizational culture
  1. Tez No: 393329
  2. Yazar: GİZEM ERKUNT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE MEHTAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışmanın temel amacını, işletmelerde dönüşümcü liderlik ve davranışlarının örgüt kültürüne etkisinin olup olmadığının incelenmesi oluşturmaktadır.Bu ilişkiyi araştırmak amacıyla bir anket geliştirilmiş ve İstanbul Avrupa bölgesinde farklı sektörlerde faaliyet gösteren Nuteks Tekstil, Bileşik Uzmanlar Yazılım A.Ş. ve Artı 1 Danışmanlık şirketi olmak üzere toplam üç özel firmada 157 şirket çalışan anketleri değerlendirmeye alınarak araştırma gerçekleştirilmiştir. 157 kişilik bir örneklem veri toplanarak hipotezimiz test edilmeye çalışılmıştır. Anket sonuçlarının değerlendirilmesinde güvenilirlik, faktör ve regresyon analizleri kullanılmıştır.Sonuç olarak dönüşümcü liderliğin örgüt kültürüne etki ettiği ortaya çıkmıştır. Modelin bir bütün olarak anlamlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main target of this study is to investigate any influence of the transformtional leadership behavior on organization culture. In order to investigate this relationship a survey is arranged in which a research including the appraisal of 157 employee inquiries from a total of three private firms from different sectors at Europe side of İstanbul has been materialized, namely Nuteks Tekstil, Bileşik Uzmanlar Yazılım A.Ş. and Artı Danışmanlık.Our hypothesis has been tried and tested by data verification from a sampling of 157 people. In the evaluation of the survey results, dependability, factor and Regression analyses have been practised. The outcome of the study has indicated a positive effect between transforming leadership and organization culture. The model can be accepted to have a meaning in total. Model is fainded statisticeally significant.