Şarkiyat yazarlarında otorite dizin sorunu: Ankara Üniversitesi örneği
Problems of authorities fiels in the oriental writers Ankara university, for example
  1. Tez No: 393365
  2. Yazar: GÜLŞAH HAMZAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Kütüphanecilerin temel amacı kullanıcılara hızlı ve en doğru biçimde bilgi erişimini sağlamaktır. Doğru bilgi sağlamanın yolu doğru kataloglamadan geçmektedir. Kataloglamanın en temel unsurlarının birisi de yazar adı girişleridir. Yazar adları ne kadar doğru bir şeklide girilirse kullanıcının o yazara ait eserlere ulaşması da o derece kolaylaşacaktır. Çalışmamızın temel içeriğini oluşturan şarkiyat yazarlarının girişleri, normal yazar girişlerinden farklı yapılmaktadır. Bu farklılığı bilmeyen kütüphanelerde de maalesef hatalı ve eksik kayıtlar ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızın amacı, Ankara Üniversite Kütüphaneleri kataloglarında yer alan şarkiyat yazar adlarında yapılan temel hataları tespit etmek ve bu hataların nasıl ve ne şekilde düzeltileceğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda çalışmanın içeriğinde ilk olarak otorite dizinin tanımından, yazar kayıtlarının tarihsel süreç içerisinde kataloglamadaki yeri ve öneminden, şarkiyat yazar adlarının tespitinde karşılaşılan temel sorunlardan ve başvurulacak temel danışma kaynaklarından bahsedilmiştir. Yurt dışından ve ülkemizden yazar adı otorite dizinleri ile ilgili bugüne kadar yapılan uygulamalara değinilmiştir. Çalışmanın içeriğinde ayrıca 40 farklı üniversite kütüphanesinin kataloğu incelenmiş ve bu katalogların içindeki yazar adlarından örnekler alınarak yapılan temel hatalara dikkat çekilmiştir. Araştırmanın asıl uygulama kısmı olan Ankara Üniversitesi kütüphaneleri kayıtlarında bulunan şarkiyat yazar adları tek tek incelenmiş ve yapılan incelemeler sonucunda otorite kayıtlarında yer alan şarkiyat yazarlarının % 92 'sinin hatalı ve eksik girildiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak, ülkemizde günümüze kadar şarkiyat yazarları ile ilgili bazı çalışmalar yapılmışsa da bu çalışmalar belli bir kurum ya da konu çerçevesinde sınırlı kalmıştır. Bu çalışmaların devamının getirilmemesi güncelliğinin yitirilmesine sebep olmuştur. Şarkiyat yazar adları ile ilgili katalog girişleri yapılırken otorite kabul edilebilecek her hangi bir oluşumun olmayışı, kütüphanecileri kendi doğru bildikleri şekilde girişler yapmaya sevk etmiştir. Bu durum otorite dizinlerde şişmelere neden olarak, katalog kayıtlarında bilgi kirliliğine yol açmıştır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of the librarians is to provide fast and correct access to information. Providing correct information is possible only through cataloging. One of the essentials of the cataloging is author name entries. Users' smooth access to the works of a specific author depends on the correct entry of author names. Entry of oriental authors which is the main focus of this study is made different than the author name entries. Unfortunately, there occur problems in the libraries that are unware of this difference. This study aims to identify the basic mistakes that are made at the entry of oriental author names in Ankara University Library catalogs and to provide solutions for these mistakes. In accordance with this purpose, definition of authority file, the place and importance of author entries in the historical process of cataloging, the basic problems faced during the identification of oriental author names and main sources of reference are discussed. The domestic and foreign applications concerning author name authority files that have been made up until today is mentioned. Moreover, within the scope of this study, 40 different university library catalogs are analyzed and basic mistakes are pointed out by referring to the author name examples taken from these catalogs. As a main application part of this research, author names of oriental studies in Ankara University Library are analyzed one by one and it is identified that 92% of the oriental authors in authority entries are faulty and deficient. To conclude, studies in Turkey concerning the oriental authors are limited with an institution or a person despite some efforts. These studies became outdated due to the lack of continuity. Lack of an authority that can be used as a source of reference while making catalog entries with oriental author names make librarians to find their own unique way of creating entries. It causes excessive information in the authority files that leads to information pollution.