İran'da kadın hareketleri bağlamında İslami feminizmin dönüşümü
The transformation of Islamic feminism in the context of women's movements in Iran
  1. Tez No: 913792
  2. Yazar: ZEYNEP TEKDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM SİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şarkiyat Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
1979'da gerçekleşen İran İslam Devrimi'nin ardından İran'da kadınların statüsünde olumsuz değişimler yaşanmıştır. Bu değişimlerin ardından kadınlar, kadın haklarının iyileştirilmesi için çalışmalarını sürdürmüş ve farklı tepkiler geliştirmiştir. Müslüman kadınların kimlik mücadelesinin bir sonucu olarak ortaya çıkan İslami feminizm ise kadın haklarının farklı bir yönden iyileştirilmesini amaçlamıştır. Kadınlar dini metinleri feminist bir perspektifle yeniden yorumlamış ve İslam ile çatışan geleneksel söylemlere eleştirel bir bakış açısı geliştirmiştir. Kadınların bu girişimleri çeşitli kazançlar sağlamış olsa da İslami feminizmi eşitlik aracı olarak gören kadınların varlığı farklı nedenler ve olaylar neticesinde azalmış ve İslami feminizm, kadın hakları mücadelesinde etkinliğini yitirmiştir. Bu çalışmada, İslami feminizmin neden ve nasıl bir düşüş yaşadığı süreç takibi yöntemiyle analiz edilmeye ve İran'da son dönemlerde gerçekleşen kadın hareketlerinin değişimi bu bağlamda açıklanmaya çalışılmıştır. Kadınların kendi statülerine dair endişeleri ve verdikleri tepkileri anlamak, İran'da kadın hareketlerini değerlendirmek ve bu hareketlerin ana odağını anlamak için önemlidir. Bu durum İran'daki kadın hareketlerini geniş bir perspektiften değerlendirmek için oldukça önemli olmakla birlikte İslami feminizm geleceğine dair öngörülerde bulunmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Following the 1979 Iranian Islamic Revolution, there have been negative changes in the status of women in Iran. In response to these changes, women have continued their efforts to improve women's rights and developed various reactions. Islamic feminism, which emerged as a result of Muslim women's struggle for identity, aimed to improve women's rights from a different perspective. Women reinterpreted religious texts through a feminist lens and developed a critical approach toward traditional discourses that contradicted Islam. Although these initiatives led to some gains for women, the presence of those who viewed Islamic feminism as a tool for equality diminished due to various reasons and events, and Islamic feminism lost its influence in the struggle for women's rights. This study aims to analyze why and how Islamic feminism experienced a decline through process-tracing methods, and to explain the recent changes in women's movements in Iran within this context. Understanding women's concerns about their own status and their responses is crucial for evaluating women's movements in Iran and understanding their central focus. This is not only important for assessing Iranian women's movements from a broader perspective, but also for making predictions about the future of Islamic feminism.