Türk Sosyal Güvenlik Hukukunda primler
Social security premiums
  1. Tez No: 393364
  2. Yazar: BERNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAŞTERZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 498
Özet
Türk sosyal güvenlik sisteminin başlıca finansman kaynağı primlerdir. Primler; sigortalıların, işverenlerin ve devletin de katkısıyla sistemin parasal ihtiyacını karşılayan bir katılma payıdır. Sosyal güvenlik primleri, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununda öngörülen yardımların yapılması ve Sosyal Güvenlik Kurumunun yönetim giderlerinin karşılanması için gereklidir. Kanunda farklı prim oranları ve türleri belirlenmiştir. Bunlar; kısa vadeli sigorta kolları primi, uzun vadeli sigorta kolları primi, genel sağlık sigortası primi, işsizlik sigortası primi, sosyal güvenlik destek primidir. Çalışmamızda, Türk Sosyal Güvenlik Primlerini detaylı olarak ele alacağız. Tezimiz beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde sosyal güvenliğin finansmanında uygulanan yöntemleri ve finansman kaynaklarını inceleyeceğiz. İkinci bölümde prim oranlarını mülga kanunlarla karşılaştıracağız. Üçüncü bölümde primlerin hesabında esas alınacak kazançları, prim matrahı, devrik matrak kavramlarını tartışacağız. Dördüncü bölümde, işverenlerin sosyal güvenlik hukuku açısından en önemli ödevlerinden biri olan aylık prim ve hizmet belgesi verme yükümlülüğünü ve buna aykırılığın yaptırımını anlatacağız. Nihayet, beşinci bölümde primlerin ödenmemesinin sonuçlarını inceleyeceğiz.
Özet (Çeviri)
Premiums are the main financing source of Turkish social security system. Insured persons, employers and the state have to contribute the system. Social insurance contributions are required to provide assistance, which are seen in Social Insurance and General Health Insurance Act No.5510, to insured and meet the costs of managing the Social Security Administration. Contribution rates for social insurance are stated in the code. These are; short-term social insurance branches, long-term social insurance branches contribution rates, unemployment insurance, general health insurance, social security support contribution rates. Our thesis consist of five main sections. In the first chapter, we will examine the sources and methods of financing the social security system. In the second chapter, we will discuss the social insurance contribution rates. In the third chapter, we will explain the term of earnings. Granting monthly premium and service documents are one of the most important duties of employers in terms of social security law. In the forth chapter, we will give detailed information in this issue. Finally, the consequences of the breach of paying contribution rates in time are discussed in the fifth section.