Mustafa Şekib Tunç ve Ruhiyat geleneği
Mustafa Şekib Tunç and Pscyhology tradition
  1. Tez No: 393375
  2. Yazar: LUTFİYE KOÇ GÜNAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilim Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Osmanlılarda modern psikolojiye ait ilk kitaplar, Batı'da psikolojinin felsefeden ayrılarak müstakil bir disiplin haline geldiği XIX. yüzyılın ikinci yarısından sonra yazılmıştır. Kısa bir tarihe sahip olan bu bilim, Osmanlı ve Cumhuriyet Dönemi eğitim hayatımızda kendine yer bulmuştur. Çalışmamızda, uzun yılar boyunca Darülfünûn'da hocalık yapmış olan Mustafa Şekib Tunç'un eserleri incelenmiş ve bu eserlerin psikoloji tarihimizdeki yeri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Early books on modern psychology in the Ottomans were written after the second half of the XIX. century when psychology became a seperated discipline from philosophy. This science which has a brief history has found its place in the educational background of the Ottoman and Republican periods. In our dissertation, the works of Mustafa Şekib Tunç who taught in Darülfünûn (İstanbul University) for many years has been analysed. Our object in this study is to determine the importance of these works in the history of psychology which belongs to our society.