Mustafa Şekip Tunç'un sosyal ve siyasal düşüncesi
The social and political thoughts of Mustafa Şekip Tunç
- Tez No: 209459
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞENAL DURGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Philosophy, Political Science, Sociology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mustafa Sekip Tunç, anti-pozitivist, ruhçu ve romantik motifleri kullanan Bergson'un adeta Türkiye'deki temsilcisidir. 1920'li yılların basından itibaren Bergson fikirleri ile günün sorunlarına çözüm arayısına giren Tunç, Comte- Durkheim çizgisinde geliserek 1890'ların sonunda itibaren Türk modernlesmesinde etkili olan dayanısmacı ve cemiyetçi ideolojik geleneklere tepki olarak bu yeni fikir hareketinin öncülügünü üstlenmistir. Tunç Cumhuriyet kadrosuna hakim olan ilerlemeci-bilimci düsünceyi elestirmistir, Bu düsüncenin yerine anti-zihinci felsefesi içinde olusturdugu siyasi düsüncesi ile, cumhuriyet modernligini soyut-yapıcı siyaset anlayısını dönüstürmeyi amaçlamıs ve cumhuriyeti, dayandıgı akılcı temellerle ilerleyen bir toplum mühendisligi projesi olmaktan çıkarmaya çalısmıstır. Tunç Cumhuriyet döneminin en önemli düsünürlerinden biri olup temsil ettigi Bergsoncu düsünce ile metafizik yönü güçlü bir cumhuriyetçi yasam felsefesi olusturmaya çalısmıstır. Aynı zamanda liberalizm ve muhafazakârlık arasında bir arayıs olan -kendi deyimiyle- ?Suurlu Muhafazakârlık? düsüncesiyle dönemin pozitivist aydınlarından ayrılmıstır. Anahtar Kelimeler 1- Mustafa Sekip Tunç 2- Henri Bergson 3- Bergsonculuk 4- Spiritüalizm 5- Cumhuriyet Dönemi
Özet (Çeviri)
Mustafa Sekip Tunç represents a Turkish adherent of Bergson, who uses anti-positivist, spiritualist, and romantic motifs. Tunç struggled to find solutions for existing social problems by using Bergson?s ideas in the beginning of 1920s. He was the pioneer of a new intellectual movement which emerged as a reaction to the Comtean-Durkheimian ideologies of solidarism and communitarianism that became the dominant in the Turkish intellectual scene after the 1890s. Tunç criticized the Turkish elites who supported the idea of progressivism-scientism. Using Bergsonian ideas, Tunç attempted to find a republican life philosophy with a strong metaphysical base. Unlike positivist intellectuals of his time, he defended ?conscious conservatism? as a mixture of liberalism and conservatism. This study examines his political views. Key Words 1- Mustafa Sekip Tunç 2- Henri Bergson 3- Bergsonism 4- Spiritualism 5- The Republican Era