Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanında ve Sevim Burak'ın Sahibinin Sesi oyununda teatral çerçeve
Theatrical frame in Orhan Pamuk's novel the Museum of Innocence and Sevim Burak's play His Master's Voice
  1. Tez No: 393396
  2. Yazar: DİDEM YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELİZ GÜÇBİLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Türk Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Kuramları, Eleştiri ve Dramaturgi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tezde, bir edebi metnin nasıl teatralleştiği ve bir tiyatro metninin ne zaman sahnesel teatralliğe ek olarak metinsel teatrallik de barındırdığı, Orhan Pamuk'un Masumiyet Müzesi romanı ve Sevim Burak'ın Sahibinin Sesi oyunu ışığında irdelenmiştir. Üç bölümden oluşan tezin birinci bölümünde, tiyatrodan devralınmış teatrallik kavramının kuramsal çerçevesi çizilmiştir. ikinci bölümde, üç boyutlu gerçek bir mekânda seyre açılan Masumiyet Müzesi romanındaki teatral unsurlar,“mekân”,“karaketerler”ve“bakış”düzlemlerinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde Sevim Burak'ın önce hikâye olarak yazdığı Ah Ya Rab Yehova ve bu hikâyenin yıllar sonra yazar tarafından oyunlaştırılmış hali olan Sahibinin Sesi'ndeki belirgin metinsel teatralliğe değilinilmiş, yazar tarafından farklı zamanlarda yazılmış bu metinlerdeki potansiyel teatralliğin kendisini nasıl gerçekleştirdiği üzerinde durulmuştur. Bunu yaparken, Masumiyet Müzesi ve Sahibinin Sesi metinlerinin sahip oldukları benzer teatrallik, yine“bakış”,“mekân”,“anlatı”ve“karakterler”doğrultusunda incelenip, örneklendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates when a literary text becomes theatrical and when a theatre play contains a textuary theatricality in addition to stage-wise theatricality, by analyzing Orhan Pamuk's novel The Museum of Innocence and Sevim Burak's play His Master's Voice. The thesis consists of three chapters. The first chapter draws the theoretical frame of the concept of theatricality. In the second chapter it analyzes theatrical factors that are being exposed in a three-dimensional real space the novel, The Museum of Innocence brings, on the platforms of“space”,“characters”, and“view”. In the third chapter, the thesis mentions the significant textuary theatrical frame in Sevim Burak's Ah Ya Rab Yehova, the story version that she wrote many years before, of her play His Master's Voice, while accentuating how the potential theatricality in these texts that were writen in different times fulfills itself. While doing this, the thesis also studies and exemplifies the smilar theatricality in The Museum of Innocence and His Master's Voice in terms of“view”,“space”and“narrative”and“characters”.