1982 Anayasası değişikliklerinin siyasi arka planı
The political background of the amendments in the 1982 Constitution
  1. Tez No: 393397
  2. Yazar: MEHMET YAŞAR SEVÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANIL ÇEÇEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Siyasal Bilimler, Law, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 623
Özet
Tez çalışmasında, ilki 1987 ve en sonraki 2011 tarihlerinde yapılan anayasa değişikliklerinden sonra, 12 Haziran 2011 Seçimleri miladında“yeni”anayasa yapımı şeklinde gündeme gelen değişim istekleri konusu üzerine odaklanılmıştır.Burada, esasen, yaklaşık çeyrek asırdır yapılan değişiklikler“Niçin yetersiz kalmıştır?”sorusuna; anayasal düzenlemelerin, siyasi ortamdan bağımsız olmadığı anlayışı temelinde, -ceteris paribus- Türkiye içi siyasetinde aynı süreçlerde cereyan eden gelişmeler üzerinden karşılık aranmaktadır. Böylelikle, anayasal değişim isteklerinin, On yedi anayasal düzenleme yapıldıktan sonra tüketilememesi, anlamlandırılmaya çalışılmıştır. 1982 Anayasası uygulamaları, anayasa değişiklikleriyle yakın tarihlerde siyaset hukukunda da değişikliğe gidildiğine işaret etmektedir. Anayasa değişiklikleri bu nedenle siyaset hukukunda aynı süreçlerde yapılan değişikliklerle irtibatlı şekilde incelendiğinde; yasa koyucularının, araştırma konusu alandaki düzenlemeleri, kimi hallerde araçsallaştırdığı görülmüştür.Başka bir ifadeyle, hükümetler/iktidarlar değişse de değişmeyen gündem maddesinin, bu alanda yeni düzenleme yapılması konusu olması; Araştırma'da, yürürlüğe konulan kimi anayasa tadil kanunlarının problemli yapılanmasıyla yakından alakalı bulunmuştur. 6 Kasım 1983 Milletvekili Seçimleriyle başlayan“olağan”siyasi evrede işbaşına gelen hükümetler döneminde yürürlüğe konulan anayasa tadil kanunları, iç siyasi devingenler mecrasından irdelendiğinde; demokrasiye geçiş sağlanmış olmakla birlikte, son tahlilde, Türkiye'de demokrasinin pekişmesinin yeterince sağlanmadığından söz edilebilecektir.Bunun, sair sebepleri şüphesiz olmakla birlikte, bir sebebinin de, gelip geçen hükümetlerin, tez çalışmasında da somutlaştırıldığı üzere, bazı hallerde, kamu yararına yönelik hukuki düzenlemeler yerine; kendi siyasi çıkarlarını ve iktidarlarını pekiştirmeye yönelik düzenlemelere yönelmelerinden kaynaklandığı değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the requests for change formulated in the form of a“new”constitution that started to occupy the agenda of the country after the completion of the June 12, 2011 general elections following previous amendments made first in 1987 and finally in 2011.Here, actually, we are trying to address the issue why the amendments that have been realised in almost a quarter of a century are branded as“unsatisfactory”in terms of domestic developments that occupied the Turkish politics, keeping in mind that constitutional arrangements are not, ceteris paribus, independent of the political environments. Thus, we have tried to find an explanation to why the requests for constitutional change have not been exhausted even after the undertaken seventeen amendments. Implementation of the 1982 Constitution points to the fact that political justice has also been affected together with the constitutional amendments. Accordingly, when constitutional amendments are studied in relation with the alterations realised in political justice during the same process, it is seen that, in some instances, the legislature has usurped the amendments reviewed in this study.In other words, the fact that even under different governments the ever persistent agenda item remaining as constitutional amendments points to the possibility of the problematic structure of amendments reviewed by the study. When the constitutional amendments implemented during governments that have ruled in the“normal”political period following the general elections of November 6, 1983 are reviewed within the context of domestic political events, although the restitution of democracy has been accomplished, in the final analysis, it can be argued that democracy in Turkey is not sufficiently matured.Although this certainly has other reasons, it can nevertheless be argued that one other reason may be that, as shown in the study, under certain conditions, the amendments instead of being merely for the benefit of the common public, were also motivated by approaches directed to strengthen their own political interests and rules.