Sınaî mülkiyet haklarının cebrî icrası
The enforcement of the industrial property rights
- Tez No: 670235
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN PEKCANITEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 257
Özet
Tezimizin konusu, sınaî mülkiyet hakları olarak tanımlanan marka, patent, faydalı model, tasarım, entegre devre topografyaları ve yeni bitki çeşitleri üzerinde ıslahçı haklarının İcra ve İflâs Kanunu kapsamında hangi cebrî icra işlemlerine konu olabileceği ve bu çerçevede, bu hakların haczi, rehnedilmeleri ve rehinle güvence altına alınan alacağın vadesinde ödenmemesi durumunda rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takibe konulmalarının arz ettiği özellikler, hak sahiplerinin iflâsı halinde iflâs masasına dâhil olmaları ve iflâsın bu haklar üzerinde meydana getirdiği etkiler ve söz konusu sınaî mülkiyet haklarının paraya çevrilmesinin ele alınarak incelenmesidir. İnsanlık tarihinin önemli aşamalarından birisi olan sanayi devrimini izleyen süreçte fikrî mülkiyet hakkı kavramı özel bir önem kazanmış ve buna bağlı olarak, özellikle marka ve patent gibi soyut ve gayri-maddî nitelikteki ekonomik değerler, ait oldukları endüstriyel unsurlardan ve somut malvarlığı kalemlerinden ayrı ve bağımsız bir iktisadi değer haline gelmişlerdir. Bilgi teknolojilerinin günümüz dünyasında hızla ilerlemesi, sınaî hakların temsil ettiği bağımsız ekonomik değerin önemini daha da artırmış durumdadır. Sınaî mülkiyet hakları, esasen bir ölçüde ayırt edici işaretler de dâhil olmak üzere, insan zihninin geliştirdiği ve fikrî emek ürünü olan soyut nitelikteki malvarlığı haklarıdır. Bu bağlamda çalışmamızın amacı, sınaî mülkiyet haklarının arz ettikleri bağımsız ekonomik değerin ulaştığı parasal büyüklük ve aynı zamanda söz konusu hakların kendine özgü soyut karakteri göz önüne alındığında, bunların bir malvarlığı değeri olarak icra ve iflâs hukuku bağlamında hangi cebrî icra işlemlerine konu olabileceği sorusuna cevap aramaktır. Çalışmamız üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm,“Sınaî mülkiyet haklarına genel bakış”başlığı altında, sınaî hakların hangi suretle cebrî icra işlemlerine konu edileceği sorusuna cevap aramadan önce, her bir sınaî mülkiyet hakkının genel özellikleri ve işlevi hakkında genel bilgiler vermektedir. Bu kapsamda, sınaî hakların genel özellikleri, fikrî mülkiyet kavramı ile olan ilişkisi, gayri-maddî mal ve mutlak hak niteliği, sınaî haklarda sınırlı sayı, hakkın doğumu ve ülkeselliği tezin birinci bölümünde tartışılan konular arasındadır. Yine, marka, patent, faydalı model, tasarım, entegre devre topografyası ve yeni bitki çeşidi üzerinde ıslahçı hakları tek tek ele alınmış ve bu hakların Sınaî Mülkiyet Kanunu, kendi mevzuatı ve yer yer, İsviçre hukukundaki yasal düzenlemelerde ele alınış biçimleri değerlendirilmiştir. Tez çalışmasının omurgası niteliğindeki“Marka hakkının icra edilmesi ve cebrî icra türleri bakımından markanın gösterdiği özellikler”başlıklı ikinci bölüm, ülkemizdeki en yaygın sınaî hak olan ve bu yönüyle de sınaî haklar içinde en yoğun biçimde cebrî icra işlemlerine konu edilen marka hakkına, İcra ve İflâs Kanunu'nda düzenlenen cebrî icra müesseselerinin nasıl uygulandığı ile ilgilidir. İkinci bölümde bu kapsamda, İsviçre hukuku ile de karşılaştırmalı olarak marka haczinin konusu, markaya haciz işlemi tatbik edilmesi, haczin etkisi ve sonuçları ve hacizli markanın paraya çevrilmesi ve yine rehinli markanın paraya çevrilmesi ile iflâs ve konkordatonun marka üzerindeki etkileri incelenmiştir. Çalışmanın“marka hakkı dışındaki sınaî hakların cebrî icrası ve bu haklar bakımından özelik arz eden cebrî icra işlemleri”başlıklı üçüncü bölümünde ise, patent ve faydalı model, tasarım, entegre devre topografyaları ve yeni bitki çeşitleri üzerinde ıslahçı hakkı, her bir sınaî hak özelinde marka hakkından ayrışan yönleri ile cebrî icra işlemlerine konu olmaları bakımından ayrı alt başlıklar altında incelenmiştir. Türk hukukunda sınaî haklar için öngörülen koruma, tescil ile sağlanmaktadır. Ancak, belli hallerde ve belli şartlar altında, sınaî hakkın tescilinden önce de yasal korumadan istifade edilebilmesi mümkündür. Dolayısıyla, bir sınaî hak tescil edilmiş ise her durumda haczedilebilmekte ve iflâs halinde de masaya girebilmektedir. Diğer yönden, SMK ve ilgili yasal düzenlemelerde, haciz de dâhil olmak üzere hukuki işlemlere ilişkin hükümlerin sınaî hak tescil başvurularına da uygulanacağı belirtilmiştir. Buradan hareketle, bir sınaî hak tescil başvurusu da haczedilebilir, rehin verildiği takdirde rehnin paraya çevrilmesi yoluyla takibe konu olabilir ve iflâs halinde masaya girer. Bu noktada, henüz tescil edilmemiş ve tescil başvurusuna da konu olmamış sınaî mülkiyet haklarının cebri icra işlemlerine konu olup olamayacakları da, bu konuda İsviçre Federal Mahkemesi'nin verdiği emsal kararlar ışığında yine çalışmamızda ele alınıp tartışılmaktadır. Özellikle, tescil edilmemiş ancak fiilen kullanılan markalar, tamamlanmış ancak tescil için müracaat edilmemiş buluşlar, tasarımlar, entegre devre topografyaları ve ıslahçı haklarının hukuki durumu bu bağlamda incelenmiştir. Sınaî hakların haczedilebileceği ve dolayısıyla cebrî icra işlemlerine konu olabileceği hususu tespit edilip, meydana getirilme ve tamamlanma aşamalarına göre bu hakların hangilerinin haczedilebileceği açıklandıktan sonraki aşama, bu hakların, İcra ve İflâs Kanunu'nun hangi hükümlerine göre haczedileceği ve paraya çevrileceğinin saptanmasıdır. Tarım ve Orman Bakanlığı nezdinde tescil edilen yeni bitki çeşitleri üzerindeki ıslahçı hakkı ayrık olmak üzere, kendi yasal düzenlemelerinde yer alan tescil edilme şartlarını taşıyan sınaî haklar TPMK nezdinde tescil edilirler. Dolayısıyla, resmi sicile kayıtlı malların, icra dairesi tarafından kaydına işletilmek suretiyle doğrudan haczine imkan veren İİK md.79/f.II c.3 hükmü, sicile tescilli sınaî hakların haczinde uygulanabilmektedir. Tescil edilmemiş sınaî hakların haczinde ise, haczin uygulanması bakımından yararlanılacak düzenleme, İİK md.94 hükmüdür. Bu kapsamda, tescilli sınaî hakların haczi İİK md.79/f.II c.3 veya İİK md.94 uyarınca yapılabilmekte iken, tescil edilmemiş sınaî hakların haczinde uygulanması gereken düzenleme İİK md.94'tür. Ancak bu noktada belirtmek gerekir ki, İİK md.79/f.II c.3 uyarınca sicile işlenmek suretiyle doğrudan haciz yöntemi henüz başvurusu kabul edilerek tescil edilmemiş marka başvurularına uygulanamazken, SMK ve ilgili düzenlemelerdeki açık hükümler doğrultusunda, patent, entegre devre topografyaları ve yeni bitki çeşitleri üzerindeki ıslahçı hakkı tescil başvuruları sicile işlendiğinden, bu haklara ilişkin başvurularının da İİK md.79/f.II c.3 uygulanarak doğrudan haczi mümkündür. İsviçre İcra ve İflâs Kanunu'nun sınaî hakların mehaz madde uyarınca paraya çevrileceğine dair açık düzenlemesi İİK'da yer almasa bile, hacizli sınaî mülkiyet haklarının paraya çevrilmesi İİK md.121'de düzenlenen yöntem uyarınca söz konusu olacaktır. Buna göre, bir sınaî mülkiyet hakkı haczedildiğinde, icra memuru, paraya çevirmenin ne surette yapılacağını icra mahkemesine sormak; icra mahkemesi de, hacizli sınaî hakkın özelliği ve üretim sırrı içerip içermediği gibi hususları da göz önünde bulundurarak, açık artırma, satış için memur tayini ya da uygun görülen diğer tedbirlerin alınması yönünde bir karar vererek paraya çevirmenin usulünü belirlemek durumundadır. Uygun görülen diğer tedbirler içinde pazarlık yoluyla satış ve sınaî hakların kendine özgü nitelikleri çerçevesinde benimsenebilecek usûller de dâhildir. Çalışmamızda, sınaî hakların kendine özgü nitelikleri ve özellikle buluş kavramının yenilik unsurunu ortadan kalkmasını önleyecek paraya çevirme usulleri ile ilgili öneriler de ele alınmakta ve tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The subject matter of our study is the in-depth legal analysis of how the trademark, patent, utlility model, design, integrated circuits and breeders' rights on the new plant varieties (collectively known as industrial property rights) will be enforced under the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy. In this regard, the seizure of those rights, their being pledged in favour of the creditor, their enforcement through the realization of the pledge if the secured debt has not been fully paid when due and payable, the inclusion of such industrial property rights into the bankruptcy estate, the implications of the right holder's bankruptcy on such rights and the realization of the industrial property rights are all among the issues that are hereby discussed. The intellectual property rights have become playing an increasingly important role following the industrial revolution which is undoubtedly one of the most important milestones in the human history. Acordingly, the intangible assets such as trademark and patent rights, in particular, have become the assets economically independent from industrial elements and tangible goods which they belong to. It is also an undisputed fact that the importance of the independent economic value represented by the industrial property rights is even more significant at a time when the information technologies improve day by day. In essence, industrial property rights as well as the distinctive signs to a certain extent are intangible assets produced as the result of intellectual endeavor. The purpose of our study is therefore to respond the question of how the industrial property rights will be enforced under the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy by taking into consideration such rights' monetary importance and their intangible character. Our study is composed of three main chapters. The first chapter entitled“A general overview of the industrial property rights”gives information on the overall characteristics and functions of each industrial property rights before responding the question of how they will be enforced. In this regard, the general specifications of industrial property rights, their connections with intellectual property, their being of intangible and absolute rights, the numerus clausus principle, the emergence of such rights and their territoriality are among the issues that were addressed in the first chapter. Also, in this chapter, trademark, patent, utility model, design, integrated circuit and breeders' rights on the new plant varieties are each addressed per the Industrial Property Law, their own legislation and their handling under Swiss Law. The second chapter of our study which forms the essential part and entitled:“The enforcement of trademark and the characteristics of trademark in terms of the sorts of ways of enforcement”deals with the fact that how the debt enforcement rules and principles under the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy are applied to trademark which is the most commonly used and enforced industrial property right in Turkey. Accordingly, in the second chapter the subject matter and placement of the seizure, the effects and implications of the seizure, the realization of the seized and pledged trademark and the effects and implications of bankruptcy and concordat are addressed in a comparative manner with the Swiss Law. In the third chapter entitled:“The enforcement of industrial property rights other than trademark and significant enforcement transactions for such rights”, we provide legal analysis under sub-sections on how patent, utility model, design, integrated circuits and breeders' rights on the new plant varieties are enforced with a view of their features differentiating from trademark. Under Turkish law, the protection granted to the industrial property rights are obtained through registration. However, under certain conditions and circumstances, it is possible that the industrial property right can enjoy legal protection before it is registered. Besides, the Industrial Property Law and the relevant legislation provide that the legal provisions concerning transactions including seziure are also applicable to the registration filings. From this perspective, the registration filing of an industrial property right can be seized, can be realised as the result of the specific procedure concerning the enforcement of pledges and they can be part of the bankrupcty estate. At this point, we also provided in our study a legal analysis on whether the unregistered industrial property rights and those that are not subject to a filing yet can be enforced in line with the approach of the Swiss Federal High Court. In particular, the legal status of trademarks that are currently in use but not have been registered yet, inventions, designs, integrated circuits and breeders' rights on new plant varieties that are finalized but not having been filed for registration yet are also discussed. Once it has been concluded that the industrial property rights can be seized and they can be enforced and once it has become clear which of those rights can be seized as per the phase of their being emerged, the next stage is to determine the relevant provisions of the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy to be applied to the seizure and realization of such rights. Setting aside the breeders' rights on new plant varieties which are registered with the Ministry of Agriculture, the industrial property rights fulfilling the conditions to be registered in their own legislation are registered with the Turkish Trademark and Patent Office. Therefore, the article 79 para.II, sentence 3 allowing direct seizure by the debt enforcement office of the goods registered with an official registry can apply to the seizure of the industrial property rights. As regards the seizure of the rights that have not been registered, the provision to apply to the seizure is the article 94 of the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy. In this regard, the registered rights are seized both under the article 79 para.II sentence 3 or article 94 while article 94 applies for the seizure of the industrial property rights that have not been registered. However, we should also note that while article 79 para.II sentence 3 allowing direct seziure is not applicable for trademark filings, as per the clear provisions in the relevant legislation, the registration filings for patent, integrated circuits and breeders' rights on new plant varieties can be seized per the article 79 para.II sentence 3 of the Code of Debt Enforcement and Bankruptcy. Although the provision under the Swiss Code of Debt Enforcement and Bankruptcy specifying the realization of the industrial property rights was not imported into the Turkish Code of Debt Enforcement and Bankruptcy, the industrial property rights that were seized are realised as per the method envisaged under article 121. When an industrial property right is seized, the debt enforcement office is under the obligation to seek opinion from the Debt Enforcement Court on how the seized right will be realized. The Debt Enforcement Court, in return, has to decide on the proper method of the realization, namely, public auction, nomination of civil servant to handle the sale or other measures by taking into account whether the industrial property right contains production secret. The other measures comprise the sale through bargaining and other ways of realization which will be decided within the framework of the specific industrial property right. In our study, the suggestions regarding the proper ways of realization to protect the production secret of the invention are also discussed. Le sujet de notre étude est l'analyse légale approfondie de la manière dont la marque, les brevets d'invention, le modèle d'utilité, le design, les circuits intégrés et les obtentions végétales (collectivement appelées droits de propriété industrielle) seront exécutés en vertu du Code de la Poursuite et de la Faillite. À cet égard, la saisie de ces droits, leur mise en gage en faveur du créancier, leur exécution par la réalisation du gage si la créance garantie n'a pas été entièrement payée à son échéance, l'inclusion des droits de propriété industrielle dans le la masse de la faillite, les implications de la faillite du titulaire sur ces droits et la réalisation des droits de propriété industrielle font partie des questions qui sont ici discutées. Les droits de propriété intellectuelle jouent un rôle de plus en plus important à la suite de la révolution industrielle qui est sans aucun doute l'une des étapes les plus importantes de l'histoire de l'humanité. En conséquence, les actifs incorporels tels que les marques et les brevets d'invention, en particulier, sont devenus des actifs économiquement indépendants des éléments industriels et des biens corporels auxquels ils appartiennent. Il est également incontestable que l'importance de la valeur économique indépendante représentée par les droits de propriété industrielle est encore plus significative à un moment où les technologies de l'information s'améliorent de jour en jour. En substance, les droits de propriété industrielle ainsi que les signes distinctifs dans une certaine mesure sont des actifs incorporels produits à la suite d'un effort intellectuel. L'objectif de notre étude est donc de répondre à la question de savoir comment les droits de propriété industrielle seront exécutés dans le cadre du Code de la Poursuites et de la Faillite en tenant compte de l'importance pécuniaire de ces droits et de leur caractère immatériel. Notre étude est composée de trois chapitres principaux. Le premier chapitre intitulé“Un aperçu général des droits de propriété industrielle”donne des informations sur les caractéristiques générales et les fonctions de chaque droit de propriété industrielle avant de se demander comment ils seront exécutés. À cet égard, les spécifications générales des droits de propriété industrielle, leurs liens avec la propriété intellectuelle, leur appartenance à des droits immatériels et absolus, le principe du numerus clausus, l'émergence de ces droits et leur territorialité font partie des questions traitées dans le premier chapitre. En outre, dans ce chapitre, la marque, les brevets d'invention, le modèle d'utilité, le design, les circuits intégrés et les obtentions végétales sont tous traités conformément à la Loi Sur la Propriété Industrielle, à leur propre législation et à leur traitement en vertu du droit Suisse. Le deuxième chapitre de notre étude, qui constitue la partie essentielle et intitulé:“L'exécution forcée de la marque et les caractéristiques de la marque en termes de types de moyens d'exécution”, traite du fait que la manière dont les règles et principes de recouvrement des créances dans le Code de la Poursuite et de la Faillite s'appliquent à la marque qui est le droit de propriété industrielle le plus couramment utilisé. En conséquence, dans le deuxième chapitre, la saisie, les effets et les implications de la saisie, la réalisation de la marque saisie et gagée et les effets et implications de la faillite et du concordat sont traités de manière comparative avec le droit Suisse. Dans le troisième chapitre intitulé:“L'exécution forcée des droits de propriété industrielle autres que les marques et les opérations importantes d'exécution forcée de ces droits”, nous fournissons une analyse juridique sous des sous-sections sur la manière dont les brevets d'invention, le modèle d'utilité, le design, les circuits intégrés et les obtentions végétales sont exécutés en vue de différencier leurs caractéristiques de la marque. En droit turc, la protection accordée aux droits de propriété industrielle est obtenue par l'enregistrement. Cependant, dans certaines conditions et circonstances, il est possible que le droit de propriété industrielle bénéficie d'une protection juridique avant son enregistrement. En outre, la Loi Sur la Propriété Industrielle et la législation pertinente prévoient que les dispositions légales concernant les transactions, y