Les empreintes du moi dans les romans autobiographiques d'Annie Ernaux
Annie Ernaux'nun özyaşamöyküsel romanlarında 'Ben' bilinci ve izleri
  1. Tez No: 393422
  2. Yazar: ŞİFA KARGALIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Batı Dilleri ve Edebiyatı, Fransız Dili ve Edebiyatı, Western Linguistics and Literature, French Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Fransızca
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Çalışmamızdaki amacımız, Annie Ernaux'nun La Place ve Les Années adlı özyaşamöyküsel iki romanında anlatı sözcelemini incelemekti. La Place adlı eserdeki « ben » anlatıcıyla Les Années adlı romanda gözlemlenen « o » anlatıcıyı üç ayrı düzlemde inceleyerek öznelliğin izlerini araştırdık ve «Ben» bilincini ortaya çıkarmaya çalıştık. « La Place ve Les Années adlı eserlerde Anlatıcı » olarak adlandırılan ilk bölümde, sözce ileticileri olan sözceleme öznesi, konuşucu, anlatıcı ve okuyucuyu inceledik. Çalışmalarımızın sonucunda sözce ileticilerinin çokluğunu saptadık ve romanda çoksesliliği bulguladık. « La Place ve Les Années adlı eserlerde kahramanın sorunu » olarak adlandırılan ikinci bölümde ise Philippe Lejeune'nün doğruluk sözleşmesi kavramını göz önünde bulundurarak, bir anlatı türü olarak özyaşamöyküsünü ele aldık. Les Années adlı roman, kişisellikten uzaklaşmış bir özyaşamöyküsüdür, çünkü anlatıcının sesinden çok topluluğun sesi duyulur. « Sosyal varlık olarak 'ben' » diye adlandırılan son bölümde ise, sosyal sınıf farklılıklarını gün ışığına çıkarmaya çalıştık. Yazarın burjuva sınıfına girişinin dilini ve duruşunu nasıl etkilediğini irdeledik. Les Années adlı eserde,teknolojik, sosyal ve kültürel gelişmelerin etkisiyle yazarın dilinin, biçeminin ve yazı tekniğinin değiştiğini bulguladık. Buna karşın, La Place adlı eserde, anlatıcının ailesinin kullandığı dile uygun olarak yazarın oluşturduğu « düz » yazı biçemini inceledik.
Özet (Çeviri)
In our study, our aim is to examine the instance narrative in two autobiographical novels of Annie Ernaux, La Place and Les Années. We have tried to distinguish the narrator“I”in La Place and the narrator“she”in Les Années in order to reveal the imprints and consciousness of“I”by dividing our study into three chapters. In the first chapter entitled“The narrator in La Place and Les Années”, we have analyzed the enunciator, the locuteur, the narrator and the reader as the enunciative instances. As the result of our study, we have determined the abudance of enunciative instances and we have found polyphony in the novel. In the second chapter entitled“The problem of the character in La Place and Les Années”, we have approached the autobiography as a narrative type by taking into consideration the concept of Philippe Lejeune's contract of truth. Les Années is an autobiographical work away from personality because the collective voice is heard more than the narrator's voice. In the last chapter entitled“ 'I' as a social being”, we have tried to reveal the differences of the social classes. We have talked about the integration of the narrator into bourgeois class. In Les Années, we have stated that the author's dialect, style and writing technique have changed with the impact of technological, social and cultural developments. Although, in La Place we have examined the“flat”writing that has been formed by the author as suitable to the dialect of the narrator's family.