XIV. yüzyıl'da Malatya
  1. Tez No: 393444
  2. Yazar: MURAT ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Türkiye Selçuklu Devleti'nin yıkılmasının ardından (XIV. yüzyılın ilk yarısı) Anadolu'da Türkmenler, İlhanlılar ve Memlûklar arasında hâkimiyet mücadelesi yaşanmıştır. Yüzyılın sonuna doğru bu mücadeleye Osmanlılar ve Timurlular da dâhil olmuştur. XIV. Yüzyıl boyunca Malatya; İlhanlılar, Eretnalılar, Memlûklar, Osmanlılar ve Timur Devleti arasında el değiştirmiştir. Bu devletler döneminde Malatya'da meydana gelen siyâsî, âskerî, idarî ve sosyo-ekonomik değişiklikler bu tezin konusunu oluşturmaktadır. Malatya'nın jeo-politik konumu tespit edildikten sonra dönemin ana kaynakları ışığında XIV. Yüzyıl Malatyasının siyâsî, askerî, idarî ve sosyo-ekonomik tarihi kronolojik bütünlüğe uygun olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
After Anatolian Seljuks collapsed (in the first half the XIVth century), the struggle of sovereignty between Turcomans, Ilkhanids and Mamluqs in Antolian had been occured. Late in the century, Ottomans and Timurid had been taken part in the struggle. By the XIVth century, Malatya had been passed in other hands between Ilkhanids, Eretna, Mamluqs, Ottomans and Timurid. This thesis subject is the political, military, administrative and social-economical changes resulted in Malatya at this period. After the geo-political position of Malatya was ascertained, the political, military, administrative and social-economical history of Malatya is discussed cronologically by the light of the main sources of the period.