İşsizlik sigortası
Unemployment insurance
  1. Tez No: 393443
  2. Yazar: ÖZLEM BAL BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT AKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Insurance, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 501
Özet
İşsizlik sigortası ülkemizde ilk kez 4447 sayılı yasa ile mevzuatımıza kazandırılmıştır. İlgili yasa kapsamında sigortalı işsizlere Türkiye İş Kurumunca ayni ve nakdi yardımlar yapılmaktadır. Nakdi yardımların en başında aynı yasanın 50. maddesine göre ödenen işsizlik sigortası ödeneği gelmektedir. Ödenek İşsizlik Sigortası Fonundan finanse edilmektedir. Ödenek miktarı, sigortalının son dört aylık prime esas kazançlar toplamı üzerinden bulunan günlük ortalama brüt kazancının %40'ı oranındadır. Fakat işsizlik sigortası ödeneği miktarı her halde 4857 sayılı yasanın 39. maddesine göre 16 yaşından büyüklere uygulanacak asgari ücretin aylık brüt tutarının %80'ini geçemeyecektir. Söz konusu ödenek, çalışılan ve ödenen prim gün sayısına göre 180, 240 veya 300 gün süreyle ödenmektedir ve sonunda işsizlik sigortası ödeneği 4447 sayılı yasanın 52. maddesinde tahdidi olarak sayılan hak düşürücü nedenlerden birinin gerçekleşmesi halinde son bulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Unemployment insurance has come into effect in our country for the first time with the Law no.4447. Within the scope of the law, insured unemployed people are supported through in-kind and in-cash benefits by Turkish Employment Agency. Unemployment insurance payment paid according to the article 50 of the same law is the primary in-cash benefit. Aforementioned payment is paid from Unemployment Insurance Fund. The amount of payment is forty percent of daily average gross earning of the insured unemployed which is calculated with the earnings during the last four months taken basic to premium. However, according to the article 39 of the law no.4857, the amount of the unemployment insurance payment can not exceed eighty percent of the gross sum of monthly minimum wage for the employees older than sixteen years. Aforesaid payment is paid for the duration of 180, 240 or 300 days in accordance with the number of days one worked and paid premium. Unemployment insurance payment is suspended in case of occuring one of the conditions stated as conclusive in the article 52 of the law no. 4447.