Rusya'nın Koreler politikası (1992-2008)
Russia's Korea policy (1992-2008)
- Tez No: 393450
- Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezde, 1992-2008 yılları arasında Boris Yeltsin ve Vladimir Putin'in devlet başkanlıkları döneminde Rusya'nın Kuzey ve Güney Kore'ye yönelik izlediği politikalar incelenecektir. Soğuk Savaş döneminde Rus liderler için ideolojik bir anlamı olan Kore Yarımadası, Sovyetler Birliği'nin mirasını devralan Rusya Federasyonu için daha farklı anlamlar ifade etmeye başlamıştır. Yeltsin döneminin başında Kore politikasını belirleyen ekonomik beklentilere, Rusya'nın 1993-94 nükleer krizin çözümü sürecinden dışlanmasıyla bölgede güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi ve Rusya'nın etkinliğinin artırılması da eklenmiştir. Putin iktidarı döneminde, ülkenin ekonomik ve iç yapısal anlamda toparlanmasıyla, Rusya bu amaçlar çerçevesinde daha etkili bir dış politika izleme imkanı bulmuş ve her iki Kore'yle de siyasi, ekonomik ve askeri ilişkilerini Yeltsin dönemine göre oldukça geliştirmiştir. Kore Yarımadası'nda II. Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan bölünmüşlüğün ve sıcak çatışma ihtimalinin sürmesi, Rusya için Koreleri sıradan komşular olmaktan çıkarmaktadır. Yeniden büyük güç olma arzusu duyan Rusya, dünyanın büyük güçlerinin de ilgisinin üzerinde olduğu Kore Yarımadası'nda etkinliğini artırmaya çalışmaktadır. 1990'lı yıllara göre, bu konuda başarı sağlamış ve 2002'de ortaya çıkan nükleer krizde Rusya, nükleer sorunun çözümü ve barış görüşmelerinin sürmesinde yardımcı olmuştur. Fakat diğer aktörlere göre çok sınırlı bir role sahiptir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Russian foreign policy towards North and South Korea during Boris Yeltsin and Vladimir Putin's presidency between the years 1992-2008 will be examined. During the Cold War, Korean Peninsula had and ideological meaning for the Russian leaders. But for the leaders of Russian Federation that take over the heritage of Soviet Union, Korean Peninsula begun to express different meanings. At the beginning of the Yeltsin period economic expectations determined the Korea policy. After Russia's exclusion from the 1993-94 North Korean nuclear crisis negotiating process, resuming security and stability in the region has been added to them. With the country's recovery in economic and internal structure, Russia has found opportunity to follow a more effective foreign policy within the framework of these objectives in Putin's ruling period and has developed political economic and military relations with both Koreas considerably, compared to the Yeltsin era. Koreas are not ordinary neighbours for Russia because of the division that emerged after World War II and the continuation of a military conflict possibility in the Korean Peninsula. Russia who desire to become a great power again is working to increase its forcefulness in the Peninsula on which the attention of the world's major powers. According to the 1990s, success has been achieved in this area and in 2000s, Russia has helped the nuclear problem solution and the continuation of peace talks. But it has a very limited role relative to other actors.