Celal Nuri (İleri) ve İslam tarihçiliği
Celal Nuri (İleri) and his Islamic historiography
- Tez No: 393451
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEYFETTİN ERŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Celal Nuri (İleri) Osmanlı İmparatorlugunun son dönemlerinde yetismiş önemli bir gazeteci, yazar, aydın ve değerli bir siyasetçidir.O, II. Mesrutiyet (1908-1918) ve erken Cumhuriyet döneminin en çok okunan ve tanınan gazetecisidir.O, hukuk, siyaset, din, ekonomi ve tarih alanında yazdığı makaleler ve kitaplarıyla bu alanlara önemli katkılarda bulunmuştur.Biz bu çalışmamızda onun, İslam tarihçiliği alanında yazdığı ve tarih metodolojisi hakkındaki çalışması olan Hâtemü'l-Enbiyâ'yı inceledik. Çalışmamız, II. Meşrutiyet dönemi Batıcılarının dini ve İslam'ı nasıl anladıkları noktasını açıklamaya çalışması bakımından önemlidir.Celal Nuri çalışmasında Hz. Muhammed'in hayatını anlamada birçok eksikliklerin bulunduğunu belirtmektedir. Bu bakımdan ona göre siyer alanında yeni bir metodolojiye ihtiyaç vardır ve kendisi bu ihtiyaca cevap vermektedir.Onun bu çalışması, İslam tarihçiliği alanında 90'lı yıllarda yeni gelinebilen noktaya bundan 80 yıl kadar önce ulasmış bulunması bakımından önemli bir yere sahiptir.Çalışmamız, Celal Nuri'nin sunduğu bu yeni yaklaşımı yansıtmayı amaçlamaktadır ve alana bir katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
DEMIR, Habip, Celal Nuri (Ileri) and His Islamic Historiograpy, Master?sThesis, Advisor: Assoc. Prof. Seyfettin ERSAHN, s. 84+4Raised in the last period of the Ottoman Empire, Celal Nuri (leri) is animportant journalist, intellectual, writer and an invaluable politician.He is a famous and well-read journalist of II. Mesrutiyet (1908-1918) periodand early Republic of Turkey.He made significant contributions to the areas of law, politics, economy,religion and history by writing articles and books on these subjects.In this study, we inspected ?Hâtemü?l-Enbiyâ?, one of his works on IslamicHistory, by means of historical methodology.Our work is very important especially in terms of understanding the point ofview of ?Batıcılar? in II. Mesrutiyet period to the religion and Islam.In his study, Celal Nuri indicates that Works on Hz. Muhammed?s life havelots of deficiencies. He expresses that there is need to a new methodolgy in the area?siyer? and claims that he meets that necessity.He came to the point that was reached in nineties (`90?s), 80 years beforethanks to his new concept to the Islamic History.In this study we aim to contribute to the subject area by inspecting the workin terms of content and methodology.