Pera Levanten konut mirası ve yeniden işlevlendirilmesi üzerine bir değerlendirme
An assessment on Pera Levantine housing heritage and its adaptive reuse
- Tez No: 393625
- Danışmanlar: DR. DENİZ ÇALIŞIR PENÇE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasında, Batılı yansımaların kentsel anlamda ilk olarak hissedildiği Pera bölgesindeki kültürel ve mimari zenginliğin bir parçası olan Levanten konut mirası yeniden işlevlendirme bağlamında ele alınmıştır. Bölge hakkında yapılan literatür taramaları ve alan çalışmaları sonrası, yeniden işlevlendirilmiş dört Levanten konutu üzerinden belirlenen yöntem doğrultusunda analizler yapılmış, yapılara uygulanan müdahalenin ölçek ve derinliği üzerine değerlendirmelerde bulunulmuştur. Bu değerlendirmeler kapsamında yeniden işlevlendirme kavramının tarihi yapılara olan olumlu ve olumsuz etkilerine değinilmiş, olumsuz etkileri azaltmaya yönelik müdahalelerin zorunluluğu hakkında çıkarımlar yapılmış ve yeniden işlevlendirmede dikkat edilmesi gereken husular kapsamında çevrede dönüştürülmeyi bekleyen daha birçok yapı için öneriler oluşturulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation study, Levantine housing heritage being part of cultural and architectural richness in Pera region where Western reflections have first been felt in urban sense were examined in the scope of adaptive reuse. After making literature reviews about the region and performing field study, analyses have been carried out in accordance with the predetermined methodology on four adaptively reused Levantine houses and evaluations on scale and depth of intervention to structures are made. In the scope of this assessment, positive and negative impacts of the concept of adaptive reuse to historical structures are mentioned, deductions of required interventions for reducing the negative impacts are made and suggestions are tried to be made for many structures to be transformed in the context of points to take into consideration in adaptive reuse.