Trabzon ili Sis Dağı Yaylası Otçu Göçü geleneğinin ve değişim sürecinin performans teorisi üzerinden incelenmesi
Study of Trabzon city Sis Dagı Plateau '' Otçu Göçü'' celebration' s tradition and course of change through performance theory
- Tez No: 393624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BELMA KURTİŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Sosyoloji, Folklore, Sociology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Orta Asya'dan bu yana taşınan özelliklerden biri olan yaylacılık geleneği, günümüzde de yaşatılmaktadır. Yaylacılığın en yoğun yaşandığı Doğu Karadeniz Bölgesi'nin türkleşmesini sağlayan en önemli Türk boyu Çepnilerdir.“Otçu göçü”; Trabzon ilinin Şalpazarı ilçesinde yaşayan Çepnilerin, geleneksel olarak orak (temmuz) ayında köyde mısır çapalama (ot etme, ayıklama) işlemi bittikten sonra yöre halkının gruplar halinde yaylaya hem yürüyerek hem de horon oynayarak çıkıp, yaylada da bu eğlenceye devam eden insan topluluğuna denmektedir. Bu çalışma Trabzon ili Sisdağı Yaylası“Otçu Göçü”nün; yapılan işler sonrasında yorgunluğun atıldığı, sıkıntıların unutulduğu,“Otçu Şenliği”ne dönüşmesini, bu ritüelin hangi amaçlarla yapılmaya başlandığı; şuan politikanın, medyanın ve popüler kültürün etkisiyle nasıl bir değişime uğradığı, bağlam merkezli bir kuram olan 'performans teori' üzerinden ele alınarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
“Otçu Göçü Senligi”, celebration and transhumance of Chepni population to Sisdağı plateau, takes place every year on third Saturday of July within provincial borders of city of Trabzon. This tradition originates from the celebration of end of the weed out season of corn fields. Through the course of hundreds of years, it became a significant event in its region with a vital role in culture transmission between generations. In this study, this tradition is analysed through the context-based approach performance theory in individual, social and literature manners and its functional and structural effects on the celebration rituals.