Hemşirelikte örgütsel sinizm ve örgütsel güven ilişkisi
Organizational cynicism and organizational trust relationship in nursing
- Tez No: 393854
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ BAYKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Örgütsel sinizm çalışanların örgüte karşı olumsuz tutumlarını ele almakta ve günümüzde örgütsel davranış alanında üzerinde önemle durulan bir konu alanını oluşturmaktadır. Araştırma hemşirelerin örgütsel sinizm düzeylerini belirlemek, örgütsel sinizm ile hemşirelerin kişisel-mesleki özellikleri ve örgütsel güven düzeyleri arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı tasarımda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ili Avrupa bölgesinde yer alan 100 yatak ve üzeri kapasiteye sahip hastanelerde çalışan tüm hemşireler oluştururken, örneklemini rastgele yöntemle seçilen 6 hastanede çalışan hemşireler oluşturmuş ve gönüllü 438 hemşirenin katkısıyla çalışma gerçekleştirilmiştir. Veri toplamada hemşirelerin kişisel özelliklerini tanımlayan soru formu (11 soru) ile Örgütsel Sinizm Ölçeği (14 madde) ve Örgütsel Güven Ölçeği (43 madde) kullanılmıştır. Araştırmanın verileri etik kurul onayı ve kurum izinleri alındıktan sonra, veri toplama aracının elden dağıtılması ve araştırmaya istekli olan hemşirelerden yaklaşık bir hafta sonra tekrar gidilerek geri toplanması şeklinde elde edilmiştir. Veriler sayı, yüzdelik, Kolmogorov-Simirnov (K-S) testi, Kruskal Wallis H testi, Mann Whitney U testi ve Spearman korelasyon analizi testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin örgütsel sinizmin bilişsel, duyuşsal ve davranışsal boyutunda ortalama puana sahip oldukları, kamu sektöründe ve sağlık bakanlığı hastanelerinde çalışan, servis hemşiresi olarak görev yapan, lisans mezunu, 26-35 yaş aralığında, bekar, mesleki ve kurum deneyimi 10 yıl ve altında olan hemşirelerin örgütsel sinizm düzeyinin yüksek olduğu ve hemşirelerin örgütsel sinizm ve örgütsel güven düzeyi arasında anlamlı ilişkilerin olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Organizational cynicism covers the negative behaviours of employers against the corporations, and creates a subject matter which elaborates on organizational behaviour. The research was realized on a descriptive and association-searcher design to determine nurse's organizational cynicism level, to analysis relationship between their organizational cynicism level and personal-profesional characteristics and organizational trust level. While the content of this research is generated by nurses who are working at hospitals with more than 100 beds in European side of Istanbul, examples are nurses who are working at top 6 hospitals which selected by random method and the study is carried out with the participation of 438 volunteer nurses . The question form (11 questions) which determined nurse's personel characteristics and organizational cynicism inventory (14 items) and organizational trust (43 items) inventory were used to collect data. After the approval of ethical committee and organization permissions, datas of this research are obtained by; distributing the data collection device and taking them back from volunteer nurses by visiting the hospitals a week later. The datas were analized with numbers, percentage, Kruskal Wallis H test, Mann Whitney U test and Spearman corelation analysis. As a result of this research, it is established that nurses have average score in terms of cognitive, affective and organizational cynicism; it is also identified that nurses who work in public sector or hospitals of Ministry of Health, who are between ages 26-35, has an undergraduate degree, single and has less than 10 years of professional, and corporational experience have high levels of organizational cynicism and can create meaningful relationships between organizational cynicism and organizational trust.