Kuprizon ile oluşturulmuş demiyelinizasyon modelinde nervonik asit kullanımı ile array tabanlı gen ekspresyon analizi
The use of nervonic acid with array-based gene expression analysis in the model of cuprizone-induced demyelination
  1. Tez No: 393856
  2. Yazar: ERDİ KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Bu çalışmada kuprizon modeli ile demiyelinizasyon oluşturulan farelerde nervonik asit uygulaması ile genomunda ekspresyon değişimi gözlenen ilişkili genlerin ortaya çıkarılması amaçlandı. Bu şekilde hem demiyelinizasyon sürecinde hem de remiyelinizasyon sürecinde hangi genlerin etkilendiği tespit edilerek ilişkili yolaklara ait bilgi edinilmesi hedeflendi. Materyal ve Metod: Çalışmada erkek C57BL6/J farelerine kuprizon diyeti uygulanarak immun sistem etkisinden bağımsız Multipl Skleroz modeli oluşturuldu. Kuprizon diyeti uygulanan gruplar 5. Haftanın sonunda ayırılarak bir gruba 10mg/kg nervonik asit uygulaması yapıldı ve 2 haftalık remiyelinizasyon süreci sonunda tüm hayvanlar sakrifiye edilerek beyinler total olarak çıkarıldı. Korpus kallosum bölgesi çıkarılarak tüm genom gen ekspresyonu ve histolojik deneyler için kullanıldı. Tüm genom gen ekspresyon çalışmaları mikrodizin tabanlı sistemde gerçekleştirildi. Bulgular: Kuprizon uygulana gruplarda MBP, MOG, MAG, PLP gen ekspresyonu azaldı. Histolojik bulgular gen ekspresyon sonuçları ile paralellik gösterdi. Kuprizon uygulanan gruplarda demiyelinizasyon ile kardiyak gelişim ve makrofaj yolaklarının etkilendiği görüldü. Kuprizon sonrası nervonik asit uygulanan farelerde Grit gen ekspresyonu, kuprizon uygulanan farelere göre yüksek bulundu. Histolojik olarak kuprizon sonrası nervonik asidin remiyelinizasyonu artırdığını saptandı. Sonuç: Araştırmamızın sonuçları kuprizon ile oluşturulmuş demiyelinizasyon modelinde remiyelinizasyonu arttıran nervonik asidin demyelinizan hastalıklarda etkili bir ajan olabileceğini göstermektedir. Araştırmamız ayrıca kuprizon modeli ile birlikte mikrodizin tabanlı gen ekspresyon çalışmalarının, bu alanda yapılacak ilaç araştırmaları için, detaylı veri elde etmede yardımcı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The present experiment was aimed to study the effect of nervonic acid on differentially expressed genes in whole genome of cuprizone induced demyelination mice model. Therefore, it was intended to study genes that are influence by demyelination and remyelination processes and to acquire information about the involved pathways. Materials & Methods: Multiple Sclerosis model was developed independent of immune system by administrating cuprizone diet to male C57BL6/J mice. Cuprizone diet administrated mice were separated at the end of the 5th week and one of these groups was given 10mg/kg nervonic acid. Total brain was extracted from the mice after 2 weeks of remyelination. Corpus callosum was separated for whole genome gene expression and histological studies. Whole genome gene expression studies were performed on microarray platform. Results: Expression of MBP, MOG, MAG, PLP genes were decreased in cuprizone treated group. Histological results supported the microarray output. Cardiac development and macrophage pathways were influenced in cuprizone induced demyelination group. Mice treated with nervonic acid soon after the cuprizone showed significantly higher grit gene expression as compared to cuprizone alone. Histological findings revealed that the administration of nervonic acid after cuprizone increased the remyelination. Conclusion: The data of our study indicated the increased remyelination by nervonic acid on cuprizone induced demyelination model that can be an effective agent in treating demyelinating disorders. Our findings also indicate that cuprizone model along with microarray-based gene expression studies can be helpful in obtaining the detailed information for drug research to be done in this area.