Kuprizon ile oluşturulmuş demiyelinizasyon modelinde GABA-B agonisti baklofenin etkileri
The effects of GABA-B agonist baclofen in cuprizone induced demyelination model
- Tez No: 337774
- Danışmanlar: PROF. DR. ZELİHA YAZICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Biz bu çalışmada, multipl sklerozda spastisite tedavisinde kullanılan baklofenin, kuprizonla oluşturulan demiyelinizasyona ve kuprizondan sonra gelişen remiyelinizasyona olası etkilerini incelemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntemler: C57BL/6 türü erkek farelerde, beş hafta kuprizon verilerek demiyelinizasyon ve sonrasında kuprizon diyetten çıkarılarak remiyelinizasyon oluşturuldu. Normal miyelinizasyon, demiyelinizasyon ve remiyelinizasyon süreçlerinde 2 ve 5 mg/kg baklofen intraperitoneal yoldan uygulandı. Farelerin koronal beyin kesitlerinde oligodendrosit, oligodendroglia, mikroglia ve astrosit hücre sayıları histolojik ve immunohistokimyasal açıdan incelendi ve miyelinizasyon değerlendirildi. Bulgular: Normal miyelinizasyon döneminde, baklofen mikroglia sayısındaki azalmanın dışında bir etki göstermedi. Baklofen demiyelinizasyon döneminde miyelinizasyonu arttırdı. Demiyelinizasyon döneminde azalan oligodendrosit ve oligodroglia hücreleri baklofenin etkisiyle daha fazla azaldı. Bu dönemde artan mikroglia ve astrosit hücreleri baklofenin etkisiyle azaldı. Baklofen remiyelinizasyon döneminde ise miyelinizasyonu azalttırken oligodendrosit ve oligodendroglia hücrelerini arttırdı. Bu dönemde azalan mikroglia sayısı ise baklofenin etkisiyle daha fazla azaldı. Ancak bu dönemde azalan astrosit sayısını değiştirmedi. Sonuç: Elde ettiğimiz verilere göre, multipl sklerozda spastisite tedavisinde kullanılan baklofen demiyelinizasyon döneminde miyelinizasyonu arttırmaktadır. Ancak bu bize baklofenin demiyelinizasyonu önlediğini göstermemektedir. Çünkü elde ettiğimiz sonuçlara göre baklofen miyelinizasyon için gerekli olan oligodendrosit sayılarını azaltmaktadır. Remiyelinizasyon döneminde ise baklofen oligodendrosit ve oligodendroglia sayılarını arttırmasına rağmen miyelinizasyonda pozitif bir etki oluşturmamakta, aksine azaltmaktadır. Sonuç olarak bu çalışmamızda, baklofenin deneysel multipl skleroz modelinde, demiyelinizasyon sürecinde hasarı arttırdığı ve remiyelinizasyon sürecinde rejenerasyonu engellediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aims: In this study we aimed to investigate the effects of baclofen used in the treatment of spasticity in multiple sclerosis, on cuprizone induced-demyelination and remyelination models. Materials and methods: In male C57BL/6 mice, demyelination was induced by adding cuprizone to diet for 5 weeks, while remyelination was developed by removing cuprizone from diet. Baclofen 2 and 5 mg/kg was given intraperitoneally to mice during normal myelination, demyelination and remyelination period. Oligodendrocyte, oligodendroglia, microglia and astrocyte cell numbers were analyzed and myelination was evaluated in coronal sections of mice brain histologically and immunohistochemically. Results: During normal myelination period, baclofen did not show any other effect apart from decrease in microglia cell count. Baclofen increased myelination during demyelination period. The decreased number of oligodendrocyte and oligodendroglia in demyelination phase was much more reduced by baclofen treatment. Besides this, increased number of microglia and astrocyte cell during the demyelination period was decreased by baclofen. In remyelination phase, baclofen decreased the myelination but increased the oligodendrocyte and oligodendroglia cell number. During this phase, the decreased number of microglia cells was much more reduced by baclofen. However, the reduced number of astrocytes remained unchanged in this period. Conclusion: According to the data, obtained from the present study, baclofen a drug used in the treatment of spasticity in multiple sclerosis increased myelination during demyelination period. However, our findings suggested that baclofen did not prevent demyelination because of decreased number of oligodendrocyte, as it is required for myelination. Even though increase in number of oligodendrocyte and oligodendroglia during remyelination phase by baclofen did not show any positive effect on myelination rather than decreased the myelination. Consequently, from this study we concluded that in experimental model of multiple sclerosis baclofen increased damage in demyelination period and inhibits regeneration in remyelination phase.