Deneysel multipl skleroz modelinde vortioksetinin hemoksijenaz yolağı üzerine etkisi
Effect of vortioxetine on hemoxygenase pathway in experimental multiple sclerosis model
  1. Tez No: 951421
  2. Yazar: SEDA DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışma, vortioksetinin kuprizon ile indüklenen demiyelinizasyon modeli oluşturulmuş Multipl Skleroz farelerinde Nrf2/HO-1 sinyal yolakları üzerinden oksidatif stres ve antioksidan savunma mekanizmaları üzerindeki etkilerini incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, 24 adet erkek C57Bl/6 fare rastgele dört gruba ayrılmıştır: kontrol, kuprizon, kuprizon + vortioksetin ve vortioksetin. Demiyelinizasyon, 5 hafta boyunca her gün oral yolla 10 mg/kg kuprizon verilerek indüklenmiştir. Vortioksetin, ilgili gruplara dört hafta boyunca 10 mg/kg dozunda intraperitoneal olarak uygulanmıştır. Biyokimyasal analizlerde nükleer ve total Nrf2 düzeyleri, HO-1 düzeyi ve toplam antioksidan kapasite (TAS) değerlendirilmiştir. Elde edilen veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve ardından Sidak post-hoc testi ile analiz edilmiştir. Kuprizon uygulaması HO-1 düzeylerini anlamlı şekilde artırmıştır (****p
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the effects of vortioxetine on oxidative stress and antioxidant defense mechanisms via the Nrf2/HO-1 signaling pathway in a cuprizone-induced demyelination model of Multiple Sclerosis in mice. In the study, twenty-four male C57Bl/6 mice were randomly assigned to four groups: control, cuprizone, cuprizone + vortioxetine, and vortioxetine. Demyelination was induced by administering 10 mg/kg cuprizone orally every day for five weeks. Vortioxetine was administered intraperitoneally at a dose of 10 mg/kg for four weeks to the appropriate groups. Biochemical analyses were conducted to assess nuclear and total Nrf2 levels, HO-1 levels, and total antioxidant status (TAS). Data were analyzed using one-way analysis of variance (ANOVA) followed by Sidak's post-hoc test. Cuprizone administration significantly increased HO-1 levels (****p