Primer açık açılı glokom tanısında spectralis oct, zeiss cirrus OCT ve HRT'nin yeri ve birbirleriyle korelasyonu
Significance of spectrals OCT, zeiss cirus oct and HTR–III in the diagnosis of primary open angle glaucoma and their correlation
- Tez No: 393881
- Danışmanlar: PROF. DR. GALİP ERTUĞRUL MİRZA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Çalışmamızda primer açık açılı glokom tanısında konfokal lazer tarayıcı oftalmoskop olan Heidelberg Retinal Tomografi III cihazı ve optik koherens tomografi cihazları Spectralis OCT, Cirrus HD OCT cihazlarının yeri, birbiriyle uyumu ve korelasyonunun değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Hastalar ve Metot: Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Glokom Birimi'nde primer açık açılı glokom nedeniyle tedavi alan ve takiplerine devam eden 100 hastanın 178 gözü ve rutin muayene için göz polikliniğine başvuran 60 gönüllünün 112 gözü kontrol olmak üzere toplam 290 göz çalışmaya alındı. Glokom grubunda 78 hastanın iki gözü 22 hastanın tek gözü, kontrol grubunda 52 hastanın iki gözü 8 hastanın tek gözü çalışmaya alındı. Glokom grubunda 48 erkek ve 52 kadın, kontrol grubunda 27 erkek ve 33 kadın vardı. Primer açık açılı glokom grubunda yaş ortalaması 58,32 ± 7,3 yıl, kontrol grubunda ise 57,17 ± 8,6 yıl olarak bulundu. Çalışma kriterlerine uyan hastalar kliniğimizde bulunan Heidelberg Retinal Tomografi III (Heidelberg Mühendislik versiyon 3) cihazında, Spectralis Optik Koherens Tomografi'de (SD-OCT, Heidelberg Mühendislik, GmbH, Dossenheim, Almanya), Cirrus HD Optik Koherens Tomografi cihazında teste tabi tutuldu. Her üç cihazdan RNFL ölçümleri, HRT ve Cirrus OCT cihazından optik sinir başı parametreleri ve Cirrus OCT'de gangliyon hücre kompleksi ölçümleri yapıldı. Bulgular: Her üç cihaz ile yapılan ölçümlerde yaş arttıkça retinal sinir lifi tabakası kalınlığının azaldığı görülmüştür. Ortalama RNFL ölçümleri ve RNFL kadran ölçümleri her üç cihazda da primer açık açılı glokom grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında belirgin biçimde azalmıştır. Genel olarak değerlendirildiğinde Spectralis OCT ve Cirrus HD OCT'de RNFL ölçümleri birbiriyle iyi korele, HRT III cihazı diğer cihazlarla düşük-orta derecede korele olarak tespit edilmiştir. Cirrus HD OCT ve HRT III cihazlarından elde edilen optik sinir başı parametreleri incelendiğinde, glokom grubunda kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, optik disk alanı, cup alanı, cup/disk oranı, cup hacminin daha fazla olduğu, nöroretinal rim alanının ise azalmış olduğu bulunmuştur. Optik sinir başı parametreleri açısından HRT III ve Cirrus OCT karşılaştırıldığında glokom grubunda tüm parametrelerin anlamlı derecede farklı olduğu fakat bununla birlikte anlamlı korelasyonun olduğu, kontrol grubunda ise optik disk alanı ve nöroretinal rim ölçümlerinin anlamlı farklı olmadığı ve kalan parametrelerin istatistiksel açıdan farklı fakat birbiriyle korele olduğu gösterilmiştir. Sadece Cirrus HD OCT'de otomatik olarak elde edilebilen ganglion hücre kompleksi kalınlığı glokom hastalarında belirgin olarak azalmış olarak tespit edilmiştir. HRT III ve Cirrus OCT'deki optik sinir başı parametreleri AUC değerleri açısından incelendiğinde, kontrol ve glokom grubunu ayırt etmede en etkin parametre Cirrus OCT'de cup/disk oranı olarak tespit edilmiştir (AUC=0,769). Bunu Cirrus OCT'de cup alanı (AUC=0,761) ve HRT'de cup alanı (AUC=0759) takip etmektedir. Tüm parametreler beraber değerlendirildiğinde kontrol ve glokom grubunu ayırmada en etkin parametrenin HRT sınıflandırması (normal, sınırda, normal sınırlar dışında şeklinde) olarak belirlenmiştir. Bunu Cirrus OCT'de cup/disk oranı ve cup alanı takip etmektedir. Bu nedenle tek parametre olarak ele alınırsa Cirrus OCT'deki cup/disk oranı en başarılı parametre olarak gösterilebilir. Tüm parametreler göz önüne alındığında genel olarak optik sinir başı parametrelerinin, RNFL ölçümlerine göre AUC değerleri açısından kontrol ve glokom grubunu ayırmada daha etkin olduğu söylenebilir. Sonuç: Glokom tanısında etkin ve yardımcı olarak gösterilen bu cihazların parametrelerdeki ölçümleri her ne kadar korelasyon gösterse de büyük çoğunluğu istatistiksel açıdan farklılık göstermektedir. Bu durum cihazların parametreleri ölçerken kullandıkları farklı algoritmalara bağlanmıştır. Tanıda cihazlardaki tek tek parametreler yerine HRT III GPS(sınıflama) skorunda olduğu gibi birden çok parametrenin beraber değerlendirilmesi tanı başarısını ve güvenirliliğini artırabilir. Bu cihazların ilk tanıda beraber kullanılması da hekimi yönlendirmede daha etkili olabilir. Ölçümlerdeki farklılıklar nedeniyle bu cihazların glokom hastalarının takiplerinde birbiri yerine kullanılması da uygun olmayacaktır. Bunun yerine progresyonun aynı cihazla takibi daha geçerli olacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our study, we aimed to evaluate consistency and corelation among Heidelberg Retinal Tomography III (confocal laser scanning ophtalmoscope,) Spectralis OCT and Cirrus HD OCT (optical coherence tomography devices) in the diagnosis of primary open angle glaucoma. Patients and Method: 178 eyes of 100 primary open angle glaucoma patients under treatment and follow-up in Glaucoma Section and 112 eyes of 60 healthy control who applied for routine eye examination in Ophtalmology Deparment of Erciyes University Medical Faculty were included in the study. Both eyes of 78 and single eyes of 22 patients in glaucoma group; both of eyes of 52 and single eyes of 8 control were included in the study. 48 males and 52 females were in glaucoma group and 27 males and 33 females were in control group. Mean age was 58,32 ± 7,3 years in primary open angle glaucoma group and 57,17 ± 8,6 years in control group. Individuals which matched study criteria underwent testing with Heidelberg Retnal Tomography (Heidelberg Engneering, Version 3), Spectralis Optical Coherence Tomography (SD-OCT, Heidelberg Engineering, Dossenheim, Germany) and Cirrus HD Optical Coherence Tomography. RNFL measurements in all three devices, measurement of optic nerve head parameters in HRT and Cirrus HD OCT, and ganglion cell complex mesurements in Cirrus HD OCT were performed. Results: Retinal nerve fiber layer thickness decreased with increasing age in all three devices. Mean RNFL measurements and RNFL quadrant measurements were significantly decreased in primary open angle glaucoma group compared to the control group. In general aspect, measurements between Spectralis OCT and Cirrus HD OCT were good correlated and HRT III was found to be poor-moderately correlated with other devices. Similarity in only one quadrant in these measurements can be underestimated. When optic nerve head parameters obtained from Cirrus HD OCT and HRT III were evaluated, it was demonstrated that optic disk area, cup area, cup/disc rato, cup volume measurements were increased in glaucoma group and neuroretinal rim area was decreased in glaucoma group compared to the control group. In comparision, in glaucoma group optic nerve head parameters of HRT III and Cirrus OCT were significantly different but also significantly correlated, in control group optic disc area and neuroretinal rim area measurements were not significantly different and all remaining parameters were significantly different but also significantly correlated. Ganglion cell complex thickness measurements which were obtained only from Cirrus HD OCT were significantly decreased in glaucoma patients. When AUC values of optic nerve head parameters in HRT III and Cirrus OCT were inspected , cup/disc ratio obtained from Cirrus OCT was the most efficient parameter to distinguish glaucoma and the control group(AUC=0,769). It was followed by cup area in Cirrus OCT (AUC=0,761) and cup area in HRT III (AUC=0759). Cirrus OCT can be pointed to be more successful in these parameters as 3 of most efficent 4 parameters were obtained from it. When all parameters were studied together, the most efficient parameter differing glaucoma and control group founded to be HRT classfication (normal, borderline, outside the normal limits). It was followed by cup/disc ratio and cup area in Cirrus OCT. Thus, when single parameters considered cup/disk ratio in Cirrus OCT can be shown as the most efficient parameter. When all parameters were considered together according to the AUC values, optic disc head parameters were superior to the RNFL measurements. Conclusion: Parameters obtained from devices in this study which were shown to be efficient and helpful in glaucoma diagnosis were mostly different statistically even though they showed correlation. This condition is though to be resulted from different algorithms for measurements in devices. Taking multiple parameters into account together as in HRT III GPS scoring instead of using single parameters can increase success and reliability of diagnosis. Also, using these devices together in diagnoss can be more helpful for the ophthalmologist. Due to the differences in measurements among these devices it is not convenient to use devices interchangingly in follow-up. Instead, using same device in progression follow-up is more acceptable.