Yoğun bakım ünitesinde yatan hastalarda trombositopeni sıklığı ve trombositopeni gelişimini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
Incidence of thrombocytopenia in patients hospitalized in the intensive care unit and evaluation of factors affecting the development of thrombocytopenia
  1. Tez No: 393888
  2. Yazar: MÜCAHİT MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN COŞKUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Trombositopeni yoğun bakım ünitelerinde sık görülür ve yüksek mortalite ile ilişkilidir. Bu çalışmanın amacı, İç Hastalıkları Yoğun Bakım Ünitesi'nde (İHYBÜ) takip edilen hastalarda trombositopeni sıklığını tespit etmek ve trombositopeni gelişimini etkileyen faktörleri değerlendirmektir. Yöntem: Bu çalışma, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi İHYBÜ'de geriye dönük olarak yapıldı. Bilgiler hastaların dosyalarından ve elektronik kayıt sisteminden elde edildi. Çalışmaya 24 saatten fazla yoğun bakım ünitesinde takip edilen hastalar alındı. Hastaların demografik verileri, ilk 24 saatteki en kötü laboratuvar değerleri ile en düşük trombosit değeri ve buna sebep olabilecek ilaçlar kaydedildi. Bulgular: Bu çalışmaya 237 hasta dâhil edildi. Hastaların 106'sı kadın (% 45), 131'i ise erkekti (%55). Yaş ortalaması 62±18 yıl idi. En sık yoğun bakıma yatış nedenleri ise solunum yetmezliği (%33) ve nörolojik hastalıklar (%13) idi. Takiplerinde hastaların %45'in de trombositopeni gelişti.
Özet (Çeviri)
Aim: Thrombocytopenia is common in intensive care units and is associated with high mortality. The aim of this studyis, determining the incidence of thrombocytopenia and evaluating the factors affecting the development of thrombocytopenia on patients who were followed inInternal Medicine Intensive Care Unit (IMICU). Method: This study was made restrospectively in Erciyes University Medical Faculty Hospital IMICU. Informations, was obtained from patients' folders and electronic records system of the hospital. Patients, which were longer than 24 hours monitored in the intensive care unit, were included to the study. The demographic data, the worst laboratory values in 24 hours, the lowest platelet counts and medications that cen cause it, were recorded. Results: 237 patients were included in this study. 106 of patients (45%) were female and, 131 were (55%) male. The average age was 62±18 years.