Talar osteokondral lezyonlarda farklı tedavi metodlarının uzun dönem klinik sonuçları
Long term clinical consequences of various treatment methods of talar osteocondral lesions
  1. Tez No: 393887
  2. Yazar: EMRE YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET GÜNEY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Farklı evrelerdeki talar osteokondral lezyonların tedavisinde uygulanan tedavi yöntemlerinden artroskopik mikrokırık, mikrokırık ve trombositten zengin plazma(TZP) ile mozaikplasti yöntemlerinin uzun dönem klinik sonuçlarının karşılaştırılması. Materyal ve metod: Çalışmaya Haziran 2007 - Aralık 2011 arasında kliniğimizde talar osteokondral lezyon tanısı konulan ve konservatif tedaviden fayda görmeyen 54 hasta dahil edildi. Hastaların 33'i erkek, 21'i kadın idi. Ortalama yaş 40,8 (11-69) yıldı. Hastalar artroskopik mikrokırık, mikrokırık+trombositten zengin plazma(TZP) ve otolog osteokondral plug transferi (mozaikplasti) uygulanan olmak üzere üç gruba ayrıldı. Otolog pluglar diz lateral femoral kondilinden standart yaklaşımla alındı. Lezyonlar Hepple'in radyolojik sınıflamasına göre evrelendi. Lezyonlar bu sınıflandırmalara göre; 28 hastada evre III, 16 hastada evre IV ve 10 hastada evre V bulundu. Takip süresi ortalama 36 (28-84) aydı. Takip süreleri mikrokırık grubunda ortalama 38 (28-84) ay, mikrokırık+Trombositten zengin plasma(TZP) grubunda ortalama 34 (24-72), mozaikplasti grubunda 30 (24-54) aydı. Hastaların fonksiyonel düzeyleri American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) skorlama sistemi ve Foot and Ankle Ability Measure (FAAM) testi ile değerlendirildi. Ağrı değerlendirilmesinde ise Visual analog scale (VAS) kullanıldı. Radyolojik değerlendirme hastaların ameliyattan sonraki son kontrollerinde manyetik rezonans görüntüleme ile T2 haritalama yapılarak değerlendirildi. Cerrahi sonrası her hastaya ayak-ayak bileği rehabilitasyon programı uygulandı. Ayak bileğine altı hafta yük verdirilmedi. Bulgular: Mikrokırık grubunda, ameliyat öncesi ortalama 46.8 (22-62) olan AOFAS skoru son kontrolde ortalama 69.6 (8-100) yükseldi (p=0.02). Mikrokırık+ TZP grubunda, ameliyat öncesi ortalama 43.4 (26-59) olan AOFAS skoru son kontrolde ortalama 76.2'ye (31-94) yükseldi (p=0.00). Mozaikplasti grubunda, ameliyat öncesi ortalama 43.8 (17-63) olan AOFAS skoru son kontrolde ortalama 77.3'e (53-90) yükseldi (p=0.01). Mikrokırık grubunda, ameliyat öncesi ortalama 6.8 (5-8) olan VASskoru son kontrolde ortalama 3.6' ya (0-8) geriledi (p=0.00). Mikrokırık+ TZP grubunda, ameliyat öncesi ortalama 7.2 (5-8) olan VAS skoru son kontrolde ortalama 2.7'ye (0-9) geriledi (p=0.00). Mozaikplasti grubunda, ameliyat öncesi ortalama 7.85 (7-9) olan VAS skoru son kontrolde ortalama 2 'ye (1-3) geriledi (p=0.01). Ameliyat öncesi üç grubunda AOFAS ve VAS değerleri benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate long-term results of arthroscopic microfracture, platelet rich plasma and mosaicplasty treatment methods for osteochondral lesions of the talus. Material and Method: This clinical trial included in 54 patients who were diagnosed talar osteochondral lesion and did not benefit from conservative treatment in our clinic between June 2007 - December 2012. 33 patients are male and 21 patients are female. The mean age of this group 40.8 years. Patients are divided into 3 groups according to treatment method as microfracture, microfracture &PRP and mosaicplasty. Autologous plugs were taken standard approach from knee lateral femoral condyle. Lesions are graded according to Hepple's radiologic classification. According to this classification 28 patients were grade III, 16 patients were grade IV ve 10 patients were grade V. The mean follow up duration is 36 (28-84) months. The mean follow up duration in microfracture group is 38 (28-84) months, in microfracture &PRP group 34 (24-72) months, in mosaicplasty group 30 (24-54) months. Functional level of the patients are evaluated by American Orthopaedic Foot and Ankle Society (AOFAS) scoring system and Foot and Ankle Ability Measure (FAAM) test . Visual analog scale is used for pain assesment. Patients were evaluated by MR after two years of the surgery. After surgery, all patients are guided for ankle exercises and they are avoided weight bearing for six weeks.