Panik bozukluk tanılı hastalar ve birinci dereceden yakınlarında anksiyete duyarlılık indeksi, aleksitimi ve yaşam kalitesi ilişkisi
The relationship between anxiety sensitivity, alexithymia and quality of life in patients with panic disorder and their first degree relatives
  1. Tez No: 393891
  2. Yazar: SEVGİ BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BAŞTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Bu çalışmada, panik bozukluğu olan hastalar ve birinci dereceden yakınlarında anksiyete duyarlılığı, aleksitimi düzeyleri ve yaşam kalitesinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Polikliniği'ne Ocak 2014-Haziran 2014 tarihleri arasında başvuran, 18-65 yaş arası, DSM-IV-TR tanı ölçütlerine göre panik bozukluk tanısı alan 50 hasta alındı. Çalışmaya, her bir hastanın, birinci derece akrabalarından, 18-65 yaş arası, herhangi bir mental hastalık öyküsü olmayan, 2 kişi seçilerek toplam 100 hasta yakını dahil edildi. Kontrol grubu, hasta grubu ile yaş ve cinsiyet yönünden uyumlu, 50 sağlıklı gönüllü ile oluşturuldu. Bu gruplardaki kişilere Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3, Toronto Aleksitimi Ölçeği-26 ve Yaşam Kalitesi Kısa Form-36 uygulanmıştır. Bulgular: Hasta grubunda, Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3 toplam ve alt ölçek puanları, akraba ve kontrol grubundan, anlamlı düzeyde yüksekti. Akraba grubunda, Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3 toplam puanları, fiziksel ve bilişsel alt ölçek puanları, kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksekti. Çalışmamızda, Toronto Aleksitimi Ölçeği-26 toplam puanları ve Toronto Aleksitimi Ölçeği-F1 alt ölçeği, panik bozukluk hastalarında, akraba ve kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek bulundu. Panik bozukluk hastalarında, Kısa Form-36 alt ölçek puanlarından fiziksel fonksiyon, fiziksel rol güçlüğü, ağrı, sosyal fonksiyon, emosyonel rol güçlüğü puanları birinci dereceden akraba ve kontrol grubuna göre anlamlı düzeyde düşük idi. Panik bozukluk hastaları ve birinci dereceden akrabalarında, Toronto Aleksitimi Ölçeği-26 toplam puanları ile, Anksiyete Duyarlılık İndeksi-3 toplam puanları arasında anlamlı pozitif ilişki tespit edildi. Sonuç: Panik bozukluk hastalarında anlamlı düzeyde artmış anksiyete duyarlılığı, aleksitimi ve bozulmuş yaşam kalitesi birlikteliği görülmüştür. Birinci dereceden akraba grubunda ise anlamlı düzeyde artmış anksiyete duyarlılığı bulunmuştur. Bu çalışmada aynı zamanda panik bozukluk hastalarının korku duyulan semptomları engellemek için duygu deneyimlerini kısıtladıkları gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to measure anxiety sensitivity, alexithymia, and quality of life and to compare the measured values in patients with panic disorder, their first degree relatives, and healthy controls. Materials and Methods: The study consisted of 50 patients with panic disorder who were admitted to outpatient clinic of Department of Psychiatry of Medical School of the Erciyes University between January 2014 and June 2014. The patients were 18-65 years old and diagnosed according to the DSM-IV-TR criteria. With same age range as the patients and no known history of any mental disorder, 100 first degree relatives of the patients and 50 healthy controls were included in the study. Anxiety Sensitivity Index-3, Toronto Alexithymia Scale-26 and Short Form-36 were applied to each subject. Results: The total and the all subscales scores of Anxiety Sensitivity Index-3 were significantly higher in the patients than in the relatives and healthy controls. The total score and the scores of physical and cognitive subscales of the Anxiety Sensitivity Index-3 were statistically significantly higher in the relatives compared to the controls. The total score of the Toronto Alexithymia Scale-26 and the score of the Toronto Alexithymia Scale-F1 subscale were statistically significantly higher in the patients compared with the relatives and healthy controls. The scores on the Short Form-36 subscales including physical function, physical role, pain, social function, and emotional role were statistically significantly lower in the patients than in the relatives and healthy controls. There was a positive correlation between the total score of Anxiety Sensitivity Index-3 and the total score of the Toronto Alexithymia Scale-26 in the patients and the relatives. Conclusion: This study showed that there was a coexistence of higher anxiety sensitivity and alexithymia and lower quality of life in patients with panic disorder than in the relatives and healthy controls. Anxiety sensitivity were also higher in the relatives than healthy controls. The restriction of the experience of feeling to prevent the fearful symptoms was also observed in the patients with panic disorder.