Fibromiyalji hastalarında egzersiz ve amitriptilin tedavisinin yürüme analizine olan etkisi
Effects of exercise and amitriptyline therapy on gait analysis in patients with fibromyalgia
- Tez No: 393899
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KIRNAP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Giriş: Fibromiyalji sendromu (FMS) depresyon, yorgunluk veya uyku bozuklukları gibi diğer semptomların eşlik ettiği kronik bir yaygın ağrı sendromudur.Son yıllarda fibromiyalji hastalarında yapılan yürüme analizi çalışmalarında sağlıklı insanlara göre farklı sonuçlar tespit edilmiştir.Bu çalışmada fibromiyalji hastalarında amitriptilin ve aerobik egzersizin temporaspasiyal yürüme analizi parametreleri üzerine olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Metodlar: Çalışmaya 18-65 yaş arası 54 fibromiyalji hastası ve 37 sağlıklı kontrol alındı. Demografik özellikleri kaydedildi. Hasta ve kontrol gruplarının başlangıç yürüme analizi parametreleri karşılaştırıldı. Daha sonra hastalar amitriptilin veya egzersiz tedavisi olarak iki ayrı gruba ayrıldı.Hasta gruplarına başlangıçta ve tedavi süresinin sonunda psikolojik durum değerlendirmesi için Beck Depresyon Anketi ve fiziksel fonksiyonun değerlendirilmesi için Fibromiyalji Etki Anketi dolduruldu. Bu ölçeklerin yürüme analizi parametreleri ile korelesyonuna bakıldı. Hasta gruplarının tedavi süresi sonunda yürüme analizi tekrarlandı ve başlangıçtaki yürüme analizi parametreleri ile ilişkisi değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Fibromyalgia syndrome is a chronic, diffuse pain syndrome characterized by depression, fatigue and sleep disorders. In recent years, gait analysis studies have found different outcomes in patients with fibromyalgia when compared to healthy individuals. In the present study, it was aimed to investigate effects of amitriptyline and aerobic exercise therapy on parameters of gait analysis in patients with fibromyalgia. Methods: The study included 54 patients with fibromyalgia aged 18-65 years and 37 healthy controls. Demographic characteristics were recorded. Baseline gait parameters were compared between patient and control groups. Then, patients were assigned into 2 groups to receive amitriptyline or exercise therapy. Beck Depression Inventory was used for psychological assessment while Fibromyalgia Impact Questionnaire was used to assess physical functions at baseline and after therapy. Correlations between these scales and parameters of gait analysis were also assessed. Gait analysis was repeated at the end of therapy and correlations between baseline and post-treatment gait parameters were assessed.