ERCP sonrası gelişen akut pankreatitlerin önlenmesinde stent ve indometazin supozituvar etkinliğinin karşılaştırılması
The comparison of stenr and indomethacin for prophylaxis of post endoscopic retrograde cholangiopankreatography pancreatitis
  1. Tez No: 393913
  2. Yazar: GAMZE İÇAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜCESOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Amaç: Pankreatit ERCP'nin en sık görülen komplikasyonudur. Yüksek riskli hastalarda, PEP'in önlenmesinde pankreatk stent ve non-steroidal anti-inflamatuar ilaçlar önerilmektedir.Biz bu çalışmada, ERCP sonrası gelişen akut pankreatitlerin önlenmesinde stent ve indometazin supozituar etkinliğini karşılaştırmayı planladık. Metod:Çalışmamıza ERCP yapılan 76 yüksek riskli hasta dahil edildi. Hastalar üç gruba ayrıldı. İndometazin grubuna (n=32) ERCP'den hemen sonra 100 mgr rektal indometazin uygulandı. Stent grubuna ( n=16) ERCP sırasında 5F'lik pankreatik stent uygulandı. Kontrol grubuna (n=28) ise hiçbir proflaksi verilmedi. Sonuç:Gruplar arasında yaş ve cinsiyet açısından farklılık yoktu. Tüm hasta grubunda ERCP pankreatiti %9.2( 7/76) görüldü.PEP sıklığı indometazin grubunda %3.1(1/32), kontrol grubunda %21.4 (6/28) olarak görüldü. Stent grubunda (0/16) ise PEP görülmed. Pankreatit gelişen tüm vakalarda hafif dereceli PEP izlendi. PEP sıklığı indometazin grubunda kontrol grubuna göre anlamlı olarak düşük görüldü. (p=0.0043) Ancak PEP sıklığı açısından stent ve kontrol grubu, stent ve indometazin grubu arasında anlamlı bir farklılık izlenmedi.(p=0.072,p:0.90 sırasıyla) Tartışma: Çalışmamızda, yüksek riskli hastalarda, rektal indometazin uygulamasının PEP sıklığının azalttığı görüldü. Ancak PEP proflaksisinde stent ve indometazin grubu arasında anlamlı farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim: Pancreatitis is the most common complication of endoscopic retrograde cholangiopankreatography (ERCP)For prevention of post-ERCP pankreatit (PEP), pancreatic duct stent placement and non-steroidal anti- inflamatuary drogs (NSAİD's ) has been recommended at high risk patients.In this study, we aimed to compare the rectal indomethacin and pancreatic stent placement in terms of effectiveness for the prophylaxy of PEP. Methods: Our study included 76 high risk patients undergoing ERCP. We classified these patients into three group. An indomethacin group (n=32) ; 100 mgr rectal indomethacin suppository administered immediately after ERCP. A stent group(n=16) ; 5F pancreatic duct stent was placement during ERCP. A conrol group(n=28); no prophylaxes was given. Results: There was no significant difference between groups with respect to age, gender, The PEP occured in 9.2 % (7/76) in all patients.The frequency of PEP in indomethacin group was 3.1% (1/32), control group was 21.4 % (6/28) and there was no PEP in PS group (0/16). The severity of pancreatitis was mild in all PEP cases. The frequency of PEP in the indomethcasin group was significantly lower than the control group (P = 0.043) However,there was no significant difference between the stent and control group and between the stent and indomethacin group in terms of the frequency of PEP (p=0.072, p:0.90, respectively) Conclusion: We found that rectal administired of indomethacin decreased the rate of PEP in high risk patients. However, there was no difference for the prophylaxy of PEP compared the stent group and indomethacin group