Ovaryan hiperstimülasyon riski olan hastalarda gonadotropin releasing hormon analog ile ovulasyon tetiklemesinin ovaryan hiperstimülasyon sendromu oranı ve gebelik başarısına etkilerinin araştırılması
Effect of gonadotropin relasing hormone agonist trigger on ovarian stimulation syndrome and cycles outcome in patients with increased risk of ovarian hyperstimulation syndrome
- Tez No: 393912
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Artmış ovaryan cevaba sahip hastalarda gonadotropin releasing hormon analog (GnRHa) tetikleyici ve 1500 IU human chorionic gonadotropin (hCG) ile modifiye luteal destek protokolünün, ovaryan hiperstimülasyon sendromu (OHSS) oranı ve gebelik başarısı üzerine etkilerini araştırmak. Yöntem ve Gereç: Çalışmaya, Kayseri Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezinde Aralık 2013-Şubat 2015 tarihleri arasında, kontrollü over hiperstimülasyonu uygulanan, OHSS için riskli kabul edilen, 19-38 yaşları arasındaki hastalarda, 51 ICSI siklusu dahil edildi. Tüm hastalara gonadotropinler ile kontrollü ovaryan hiperstimülasyon ve GnRH antagonist fleksibl protokol uyulandı. Ovulasyon tetikleme günü ≥10 mm ≥18 follikülü olanlar ve/veya E2 değerleri 3500-7000 pg/mL arasında olanlara 0.2 mg Triptorelin ile ovulasyon tetiklemesi yapıldı. Tetiklemeden 35 saat sonra yumurta toplama işlemi (OPU) gerçekleştirildi. Luteal destek amacıyla OPU'dan sonra 1 saat içerisinde 1500 IU hCG uygulandı, OPU akşamından itibaren vajinal progesteron ve oral estrojen başlandı. Bulgular: 5 siklusta (%9.8) orta derecede OHSS gelişti. Bunların 4'ü (%7.8) erken OHSS idi. OHSS gelişen ve gelişmeyenler arasında, tetikleme günü, ≥13 mm follikül sayıları, 10-12 mm ölçüsündeki follikül sayıları, ≥10 mm toplam follikül sayıları, tetikleme günü E2 değerleri, MII oosit, 2 PN oosit ve toplam oosit sayıları arasında istatiksel anlamlı farklılık izlenmedi (P>0.05). 49 siklusta embriyo transferi yapıldı. Gebelik oranı %44.9, klinik gebelik oranı %26.5, devam eden gebelik oranı %24.4, abortus oranı %2.0 olarak tespit edildi. Klinik gebelik elde edilen ve elde edilemeyenler arasında MII oosit sayıları, 2 PN oosit sayıları ve toplam oosit sayıları arasında istatiksel anlamlı farklılık izlenmedi (P>0.05). Sonuç: Artmış ovaryan cevaba sahip hastalarda GnRHa tetikleyici ve 1500 IU hCG ile modifiye luteal destek protokolü erken başlangıçlı OHSS'yi tamamen ortadan kaldırmamaktadır. Mevcut protokol, şiddetli OHSS oranlarını arttırmadan gebelik sonuçlarını iyileştirmektedir.
Özet (Çeviri)
Backround: The aim of the present study was to assess the effect of gonadotropine relasing hormone agonist (GnRHa) trigger, and modified luteal phase support with 1500 IU human chorionic gonadotropine (hCG) on ovarian hyperstimulation syndrome (OHSS) and intracytoplasmic sperm injection (ICSI) success in patients with increased risk for OHSS. Material and Method: This study was performed between December 2013 and February 2015 in Erciyes University, Faculty of medicine, Department of Infertility and the patients who underwent controlled ovarian hyperstimulation were between 19- 38 years of age and had increased risk of OHSS. A total of 51 ICSI cycles included the study. In all patients, controlled ovarian hyperstimulation were achieved with combination of gonadotropin and flexible GnRH antagonist protocol. Ovulation trigger was performed by injecting 0.2 mg triptorelin when the estradiol level was between 3500- 7000 pc/mL, and/or if at least 18 follicules that were equal or greater than 10 mm, were detected. oocyte pick-up (OPU) was performed after 35 hours of triptorelin injection. The patients received luteal phase support in the form of hCG (1500U) within an hour after OPU, and vaginal progesterone, and oral estrogen was started on the night of OPU. Results: OHSS was detected in five cycles (%9.8), and four of these was regarded as early OHSS (7.8%). No statistically significant difference was detected between patients with and without OHSS with respect to; folicle number ≥ 13mm, follicule number between 10- 12 mm, total follicle count ≥10mm, estradiol (E2) levels at the day of trigger, MII ocytes, 2PN oocytes, and total oocyte number (P>0.05). Embryo transfers were performed in 49 cycles. The pregnancy rate, clinical pregnancy rate, ongoing pregnancy rate, and abortus rate were 44.9%, 26.5%, 24.4%, 2%, respectively. There was no statistically significant difference between MII, and 2PN oocyte numbers, total oocyte numbers between cycles resulting in clinical pregnancy and unsuccessful cycles (P>0.05). Conclusion: GnRHa trigger, and modified luteal phase support with 1500 IU of hCG does not completely eliminate the risk of OHSS in patients with increased pretreatment risk of early OHSS. The protocol improve the treatment outcome without increasing severe OHSS rate.