Şanlıurfa tunelleri çıkışındaki enerji kırıcı havuza gelen hidrodinamik kuvvetlerin belirlenmesi
Determinatition of hyrodinamik forces acting on the stilling basin of Şanlıurfa tunnel outlet
- Tez No: 39393
- Danışmanlar: PROF.DR. İLHAN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
ÖZET Bu çalışmada farklı işletme koşullarında enerji kırıcı havuz tabanına gelen hidrodinamik etkiler incelenmiştir, îlk olarak hidrodinamik kuvvetlerin tanımı ya pılmış ve özelliklerinden bahsedilmiştir. ikinci bölümde yapının stabilite analizinde hidrodinamik kuvvetin orta lama bileşenine oranla daha büyük önem taşıyan çalkantı bileşenini oluşturan kaynaklar sıralanıp, ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra enerji kırıcı havuzun yapı elemanları üzerine gelen hidrodinamik etkilerin belirlenmesinde izlenen yollar ile bu etkilerin modellenmesi üze rinde durulmuştur. Son bölümde ise konuyla ilgili olarak Î.T.U. İnşaat Fakültesi Hidrolik Laboratuvarında yapılmış olan Şanlıurfa Tünelleri Çıkış Yapılarına ait model de neyleri sunulmuş ve sonuçları yorumlanmıştır. vi
Özet (Çeviri)
SUMMARY DETERMIHATION OF HYDRODYNAMIC FORCES ACTING ON THE STILLING BASIN OF ŞANLIURFA TUNNEL OUTLET In this study, hydrodynamic forces induced by the time dependent changes of velocity, pressure and shear stress on the stilling basin are examined considering different operation conditions. Firstly, the hydrodynamic forces are described and their characteristics are mentioned. In the second chap ter, the components forming the hydrodynamic forces and excitation mechanism causing the fluctuating components are given. In general, hydrodynamic forces are subdived- ed into a time averaged mean part and a fluctuating part. This can be expressed as FCt)=F+FCt> The mean force, F, can be defined as F = lim - T- ? oo I FCOdt A convenient measure of the fluctuating components as the root-mean-square value can be expressed for the fluctuating force, F, as -/ = lim T-* oo 1 T z Ct)dt -, 1/2 vii