Allojenik kök hücre nakli (alloKHN) yapılan hastalarda karaciğer demir birikim düzeyinin hasta yaşam süresiyle ilişkisinin araştırılması
The investigation of relationship between the degree of hepatic iron overload and survival in patients that underwent allogeneic hematopoietic stem cell transplantation (alloHSCT)
- Tez No: 393936
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ESER
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Giriş ve Amaç: Demir birikimi, allojenik hematopoietik kök hücre nakli (alloHKHN) yapılan hastalarda; artmış enfeksiyon, veno-okluziv hastalık ve hepatik disfonksiyonu beraberinde getirir. Serum ferritini, dünyada demir birikimini değerlendirmede kullanılan en yaygın, kolay, ucuz ve non-invaziv bir yöntemdir. Bu çalışmada amacımız; merkezimizde alloHKHN yapılan hastaların karaciğer demir birikim düzeylerinin, nakil sonrası hasta prognozu ile ilişkisini incelemek idi. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya; Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi, Hematoloji Bilim Dalı, Kök Hücre Nakli Hastanesi'nde 2004-2011 yılları arasında alloHKHN yapılmış toplam 50 hasta alındı. Bu hastaların verileri dosya kayıtlarından retrospektif olarak toplandı. Hastaların KC biyopsi materyalleri Erciyes Üniversitesi, Tıp Fakültesi Patoloji Kliniği'nin arşivlerinden bulunarak demir boyaması yapıldı. Bu gruplar arasında; graft-versus-host hastalığı (GVHH), relapse oranları, enfeksiyonlar, trombosit ve nötrofil engraftman günleri, hastalıksız yaşam süresi, tüm yaşam süresi, nakil-ilişkili mortalite oranları analiz edildi. Verilerin analizi IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Inc., Ill, USA) programı ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objectives and Aim: Iron overload results in increased infection, venous-oclusive disease and hepatic dysfunction in allogeneic hematopoietic stem cell transplant (alloHSCT) recipients. Serum feritin is the most common, easy, non-expensive and non-invasive method for evaluation of iron overload. In this study; our aim was to investigate the relationship between liver iron content and post-transplant prognosis in patients that underwent alloHSCT in our center. Materials and Methods: A total of 50 patients that underwent alloHSCT in Stem Cell Transplantation Hospital, Faculty of Medicine, Department of Hematology, Erciyes University between 2004-2011 were enrolled in the study. The data of the patients' files have been recorded retrospectively. The liver biopsy specimens have been found from the archieves of Erciyes University, Department of Pathology and stainned for iron content. Graft-versus host disease (GVHD), relapse rates, infections, days of neutrophil and platelet engraftment days, disease-free survival, overall survival and transplant-related mortality rates have been analyzed among groups. The analysis of the groups have been made using IBM SPSS Statistics 22.0 (IBM Inc., Ill, USA) programme.