Kemoterapi alan hastalarda oral mukozit sıklığı ve risk faktörleri
Oral mucositis incidence and risk factors in patients receiving chemotherapy
- Tez No: 393952
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESRİN NURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Araştırma, ayaktan kanser kemoterapisi alan gastrointestinal sistem, akciğer ve meme kanseri olan hastalarda oral mukozit görülme sıklığını, evresini ve risk faktörlerini belirlemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapıldı. Araştırmanın örneklemini ayaktan kanser kemoterapisi alan 147 hasta oluşturdu. Veriler araştırmacı tarafından geliştirilen soru formu ve“Oral Mukozit Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama ve ki-kare testi kullanıldı. Araştırmaya alınan hastaların yaş ortalaması 53.70 ± 11.18, % 61.9'u kadın, % 47.6'sı ev hanımı, % 1.4'ü sigara kullanmakta, % 36.7'si fazla kiloludur. Hastaların %34'ünün komorbid bir hastalığı, yaklaşık yarısının protez dişi ve çürük dişi bulunmakta, % 86.4'ü dişlerini fırçalamaktadır. Araştırmaya alınan hastaların yaklaşık yarısının (% 47.6) meme kanseri olduğu, % 34.7'sinin ikinci kemoterapi kürünü aldığı, %32.7'sinin kemoterapi öyküsü olduğu ve bu hastaların yarısında kemoterapi kaynaklı oral mukozit olduğu saptandı. Oral mukozit sıklığı % 51.7 olarak saptanan hastaların % 81.6'sında hafif (evre 1) düzeyde oral mukozit belirlendi.
Özet (Çeviri)
Research were performed in order to define the incidence, the stage and risk factors of oral mucositis in patients with gastrointestinal, lung and breast cancer patients receiving outpatient cancer chemotherapy. The sample of the study were consists of 147 patients receiving outpatient cancer chemotherapy. The data were collected by questionnaire and“Oral Mucositis Assessment Scale”. In the analysis of data, number, percentage, mean and chi square test was used. The mean age of patients in the study were 53.70 ± 11.18, 61.9% were women, 47.6% were housewives, 1.4% were smoking, 36.7% were overweight, 34.0% of patients had a comorbid disease, about half of patients had a denture and decay teeth, 86.4% were brushing their teeth. About half of the patients in the study (47.6%) were breast cancer, 34.7% were receiving second of chemotherapy cure, 32.7% were history of the chemotherapy, and half of these patients was determined that chemotherapy-induced oral mucositis. It was determined that 81.6% of patients had slight (stage 1) of oral mucositis that oral mucositis incidence was found to be 51.7%.