Er,cr:YSGG lazer, fotoaktif dezenfeksiyon, konvansiyonel ve pasif ultrasonik irrigasyonun enterococcus faecalis üzerine antimikrobiyal etkisi
Antimicrobial effects of er,cr:YSGG laser, photoactive disinfection, conventional irrigation and passive ultrasonic irrigation on enterococcus faecalis
  1. Tez No: 393953
  2. Yazar: SAİME ASLI AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER TAŞDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, sodyum hipoklorit (NaOCl) ve klorheksidin glukonat (KHG) solüsyonlarının Er,Cr: YSGG lazer ile aktivasyonlarının birbirleriyle ve diğer dezenfeksiyon protokolleri ile karşılaştırarak, başarısız endodontik tedavilerden sorumlu Enterococcus faecalis ile mücadelede en etkili olan protokolü bulmaktır. Çalışmamızda 94 adet çekilmiş tek köklü dişlerin kök kanalları ProTaper eğeleri ile prepare edilip, sterilize edildikten sonra E. faecalis süspansiyonu ile 4 hafta inkübe edildi. Daha sonra dişler her deney grubu onar dişten oluşacak şekilde rastgele 9 gruba ayrıldı: G1a, NaOCl ile standart irrigasyon; G1b, KHG ile standart irrigasyon; G2a, NaOCl irrigasyonunu takiben Er,Cr:YSGG lazer ile dezenfeksiyon; G2b, KHG irrigasyonu sonrası Er, Cr:YSGG lazer ile dezenfeksiyon; G3a, NaOCl' nin Er,Cr: YSGG lazer ile aktivasyonu; G3b, KHG'nin Er,Cr: YSGG lazer ile aktivasyonu ve G4a, NaOCl'nin pasif ultrasonik irrigasyon (PUİ) ile aktivasyonu; G4b, KHG'nin PUİ ile aktivasyonu; G5, fotoaktif dezenfeksiyon. Ayrıca, pozitif (n=2) ve negatif (n=2) kontrol grupları oluşturuldu. Protokoller tamamlandıktan sonra kök kanalları steril fosfat tamponlu salin ile doldurulup kağıt konlarla bakteriyel örnekler alındı, MHA besiyeri içeren plaklara ekimler yapıldı ve besiyerleri üzerinde üreyen koloniler sayılarak canlı bakteriler hesaplandı. Test sonuçları Kruskal Wallis H testi ve Miller'in çoklu karşılaştırma tekniği kullanılarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the activations of sodium hypocholorite and chlorhexidine gluconate solutions with Er,Cr: YSGG laser and check against the other disinfection protocols, and to find the most effective protocol for Enterococcus faecalis which is responsible for failed root canal treatments. In our study, 94 extracted human single-rooted teeth's root canals were prepared by using ProTaper files, sterilized and contaminated with E. faecalis suspension for 4 weeks. They were then randomly divided into nine groups of ten teeth each: G1a: conventional irrigation with sodium hypochlorite (NaOCl); G1b, conventional irrigation with chlorhexidine gluconate (CHX); G2a, NaOCl irrigation and then Er,Cr: YSGG laser disinfection; G2b, CHX irrigation and then Er,Cr:YSGG laser disinfection; G3a, NaOCl activation with Er,Cr: YSGG laser; G3b, CHX activation with Er,Cr:YSGG laser; G4a, passive ultrasonic irrgation with NaOCl; G4b, passive ultrasonic irrigation with CHX and G5, photoactive disinfection. Additionally, positive (n=2) and negative control groups (n=2) were created. Following treatment, bacterial samples were collected with paper points and disinfecting efficacy of the groups was tested by counting viable E. faecalis on MHA plates. The colony forming unit (CFU) values were compared between groups using Kruskal Wallis H test and Miller's multiple comparison technique.