Mesane kanserlerinde AEG-1,B-katenin ve APC'nin rolü ve prognostik faktörlerle ilişkisi
Roles of AEG-1,G-katenin and APC and its relationship with prognostic factors in bladder carcinomas
  1. Tez No: 394009
  2. Yazar: NİLÜFER KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT OKTAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Mesane kanseri erkeklerde dünyada dördüncü, Türkiye'de üçüncü en sık görülen kanser türüdür ve görülme sıklığı ile mortalite oranları artmaya devam etmektedir. AEG-1 meme, kolorektal ve over kanseri gibi birçok kanserin progresyonu ile ilişkili yeni bir onkoproteindir. APC, Beta-Katenin'in negatif regülatörü olan tümör süpresör gendir. Bu çalışmada mesane karsinogenezinde AEG-1, APC ve Beta-Katenin'in rolünün araştırılması amaçlanmıştır. Yöntem-Gereçler: Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji A.D. arşivinden saptanan 66 adet mesane tümörü hastasının sistektomi ve TUR materyaline immünhistokimyasal AEG-1, APC ve B-catenin çalışması yapıldı. Şiddet ve yaygınlığı skorlanıp yaş, tümör tipi, histolojik derece ve evre gibi prognostik faktörler ile istatistiksel olarak ki-kare ve t testi kullanılarak karşılaştırıldı. Bulgular: 66 olguda AEG-1 sitoplazmik boyanması invaziv ürotelyal karsinomlarda noninvaziv papiller ürotelyal karsinom ve in-situ karsinom olgularına göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu (p=0,043). Yüksek evreli tümörlerde AEG-1 ekspresyonu artışı gözlendi (p=0,044). Histolojik derece artışı ile AEG-1 ekspresyonu artışı eğilimi gözlendi ancak istatistiksel anlamlılık saptanmadı (p=0,137).Anormal Beta-Katenin ekspresyonu ile evre arasında anlamlı ilişki saptandı ( p=0,016). APC ile prognostik faktörler ve tanı grupları arasında anlamlı ilişki saptanmadı. Sonuçlar: İngilizce literatürde mesane kanserlerinde AEG-1 ekpresyonu artışı ile artmış histolojik derece ve progresyon arasında ilişkinin gösterildiği çok fazla yayın yoktur . Bizim çalışmamızda invazivlik ve evre ile ilişki saptanmış olup, AEG-1'in mesane kanseri için onkoprotein olduğunu düşündürmüştür. Beta-katenin WNT sinyal yolağının üyesidir, E-cadherin düzenlenmesinde rol oynar. Nükleer lokalizasyonu birçok kanser gibi mesane kanserinde de bildirilmiştir. Bizim çalışmamızda da evre ve histolojik derece artıkça nükleer ekspresyonunun görüldüğü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: Bladder carcinoma is the 4th common cancer in the worldwide, is the 3rd common cancer in Turkey in men and its prevalence and its mortality rates continue to rise. AEG-1 is recently described oncoprotein that is associated with progression in several cancers such as breast, colorectal and ovarian carcinomas. APC is a tumour suppressor gene and negative regulator of B-catenin. In this study it is aimed to research the role of AEG-1, APC and B-catenin in bladder carcinogenesis. Material and Method: 66 cases diagnosed as bladder tumour in Düzce Univercity Faculty of Medicine Department of Pathology were included in the study. Cystectomy and TUR specimens were stained with AEG-1, APC and B-catenin immunohistochemically. Severity and diffusivity of staining were noted and compared statistically using ki-kare and t test with prognostic factors such as patients age, tumour type, histological grade and tumour stage. Results : Cytoplasmic staining of AEG-1 was significantly higher in invaziv urothelial carcinoma than noninvaziv urothelial carcinoma and in-situ carcinoma. (p=0,043). AEG-1 expression was higher in high grade tumours (p=0,044). AEG-1 expression tend to increase with higher histological grade but statistically there were not significant relationship (p=0,137). There were significant relationship between abnormal B-catenin expression and tumour stage ( p=0,016). There were not significant relationship between prognostic factors, tumour type and APC. Concluion : There is not much research in English literature that show relationship between histological grade, tumour progression and AEG-1 expression. In our study there was relationship between invasiveness, tumour stage and AEG-1 expression. This finding leads us to think that AEG-1 is a responsible oncoprotein in bladder carcinoma. B-catenin is a member of WNT signaling pathway and it has a role in E-cadherin regulation. Nuclear accumulation of B-catenin is reported in several carcinomas including bladder carcinoma. In our study we found that as nuclear expression increase, tumour stage and histological grade increase.