Subakromial sıkışma sendromu tedavisinde izokinetik egzersiz lazer uygulama iyontoferez psödoiyontoferez yöntemlerinin etkilerinin ve etkinliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 394008
  2. Yazar: AYGÜL KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SARFİNAZ ATAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Özet Amaç: Çalışmamızın amacı subakromiyal sıkışma sendromlu (SSS) hastaların tedavisinde izokinetik egzersiz, lazer, diklofenak iyontoforezi ve psödoiyontoforez yöntemlerinin ağrı, kas gücü, fiziksel fonksiyonlar, günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkilerini incelemek ve bu etkileri birbiriyle karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: SSS tanısı konan 242 hastaya tedavi öncesi ve sonrası Vizuel analog skala (VAS), Constant omuz fonksiyon skoru, Omuz Özürlülük Sorgulaması (OÖS) ve Nottingham Sağlık Profili (NHP) indeksleri uygulandı. Hastalar SSS'nin Neer klinik evrelerine göre ayrıldı. Her evredeki hastalar rastgele dört eşit gruba bölündü. Birinci gruba; 6 hafta, haftada 3 kez, toplam 18 seans izokinetik egzersiz programı, ikinci gruba; 6 hafta, haftada 3 kez, toplam 18 seans diklofenak iyontoforezi, üçüncü gruba; haftada 3 kez 6 hafta lazer tedavisi ve dördüncü gruba ise 6 hafta süreyle haftada 3 kez diklofenak jel uygulanıp cihaz açılmadan bağlandı. Bulgular: Bütün gruplarda tedavi öncesine göre tedavi sonrası VAS, Constant, OÖS ve NHP skorlarında iyileşme saptandı. En etkili grup izokinetik gruptu. Lazer ve iyontoforez yöntemleri SSS'de izokinetik yöntemi kadar olmasa da psödoiyontoforezden daha etkiliydi. Lazer grubunun diklofenak iyontoforezine göre tüm skorlarda istatistiksel olarak anlamsız da olsa üstün olduğu görüldü. Sonuç: Dört grubun da tedavi öncesine göre etkili olduğu ancak skorlarda en etkili yöntemin izokinetik egzersiz programı, en az etkili olanın ise psödoiyontoforez yöntemi olduğu bulundu. Lazer ve iyontoforez yöntemleri SSS'de izokinetik yöntem kadar etkili olmasalar da psödoiyontoforezden üstün ve etkindi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of our study is to examine effects of isokintic exercise, laser, diclofenac iontophoresis and psödoiontophoresis methods pain, muscle strength, physical function, activities of daily living on to the treatment of patients with subacromial impingement syndrome, and to compare these effects with each other. Materials and Methods: The study was conducted in 242 patients with sholder subacromial impingement sendromy. Patients were evaluated with VAS index, Constant score, Shoulder Disability Questionnaire and Nottingham health profile. Patients were randommly divided into four equal groups. In first group we applied an isokinetic exercise, programme consisting of 18 sessions which are executed 3 times per week for 6 weeks. Diclofenac gel application via iontophoresis for 18 sessions with the same interval for 6 weeks conducted in secod group; and laser therapy by diode laser at equal doses and at equal periods of time applied at identified 8 different points around sholder with 3times per week for 6 weeks in third group. In fourth group, diclofenac gel was applied with switched off iontophoresis device fort he same interval and duration of time as the other groups. Results: All groups which are before and after tretment VAS, Constant, Q, NHP scores are effective on this subacromial impingement sendromy. The most effective group is isokinetic group. Altough, laser and iontophoresis application is not effective as the isokinetic application, are more effective than pseudoiontophoresis. According to iontophoresis group, all scores at laser group is statistically in significant, but we found that laser group is more ideal. Conclusion: All four treatment methods are effective comparing before the treatment, and the most effective one is isokinetic exercise, the least effective one is pseudoiontophoresis. Laser and iontophoresis applications are not effective as isokinetic exercise but more effective and ideal than pseudoiontophoresis.