Hemodiyaliz,periton diyalizi ve renal transplantasyon uygulanan hastalarda yaşam kalitesi ve buna etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Evaluation quality of life and related factors in patients on hemodialysis, peritoneal dialysis and renal transplantation
- Tez No: 394038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş ve Amaç: Kronik böbrek yetmezliği (KBY), dünya çapında gittikçe artan önemli bir sağlık problemi olmakla birlikte, bireylerin yaşam kalitesini de olumsuz yönde etkilemektedir. Son dönem böbrek yetmezliği tedavisinde iki önemli nokta mevcuttur. Birincisi, hastaların yaşam sürelerini uzatmak, ikincisi ise hastalara daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamaktır. Bu çalışmada amaç; hemodiyaliz (HD), periton diyalizi (PD) tedavisi alan ve renal transplantasyon (TP) uygulanmış hastalarda yaşam kalitesi düzeylerini belirlemek, uygulanan tedaviler arasında yaşam kalitesine etkileri açısından farkları ortaya koymak, bu grup hastalarda sosyodemografik özellikler ile klinik ve laboratuar durumlarının yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmektir. Materyal ve Metod: Dicle Üniversitesi Hastanesi'nde takip ve tedavisi uygulanan 90 HD, 39 PD, 66 TP hastası değerlendirilmiştir. Ek olarak kontrol (KT) grubu oluşturmak amacıyla 50 sağlıklı birey incelenmiştir. Veriler; bireyleri tanıtıcı anket formu (sosyo-demografik özellikleri içeren ve hastalığa özgü özellikleri içeren sorular) ve SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği anket formu kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Being increasingly a worldwide important health problem, chronic renal failure (CRF) affects the quality of life of individuals negatively. There are two major points in the treatment of end-stage renal failure. While the first one is to extend the life expectancy of patients, the second one is to provide a better quality of life. In this study, the aim is to determine the quality of life levels in patients who are on hemodialysis (HD) and peritoneal dialysis (PD) therapy and performed renal transplantation (TP), and to reveal the differences in terms of their impact on quality of life and to evaluate the impact of socio-demographic characteristics, clinical and laboratory conditions on the quality of life in those group patients. Materials and Methods: 90 HD, 39 PD and 66 TP patients being followed up and treated in Dicle University Hospital were evaluated. Additionally, 50 healthy individuals were examined in order to create a control group (CG). Data were obtained by using socio-demographic data forms (questions, involving socio-demographic characteristics and disease-specific features) and SF-36 Quality of Life Scale questionnaire.