Şizofreni hastalarında dürtüsellik ve uyku bozukluğu arasındaki ilişki
Relationship between impulsivity and sleep disorders in patients with schizophrenia
- Tez No: 394039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET CEMAL KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: Şizofreni hastalarında dürtüsellik ve uyku bozukluğu yaygın olmakla birlikte yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Uyku bozukluğu ve dürtüsellik arasındaki ilişki bazı çalışmalarda gösterilmiştir. Bu çalışmada şizofreni hastalarında dürtüsellik ve uyku bozukluğu arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma DSM-IV ölçütlerine göre şizofreni tanısı almış 18–65 yaş arası 80 hasta ve 80 sağlıklı gönüllü (kontrol grubu) üzerinde yapılmıştır. Sosyodemografik Veri Formu, Minnesota Dürtü Kontrol Bozuklukları Görüşme Ölçeği (MİDİ), Barratt Dürtüsellik Ölçeği (BİS-11), Sabahçı-Akşamcı Uyku Tipi Ölçeği (MEQ), Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ), Pozitif ve Negatif Sendrom Ölçeği (PANSS), Buss-perry Saldırganlık Ölçeği (BPSÖ), Klinik Global İzlenim Formu (CGİ) ve kısa form (SF-36) uygulanmıştır. İstatistiksel analizi için T-testi Ki-kare, Pearson korelasyon analizi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Bulgular: Şizofreni ve kontrol grupları karşılaştırıldığında şizofreni hastalarında daha kötü uyku kalitesi ve dürtüsellikte artış bulunmuştur. Ayrıca şizofreni hastalarında kontrol grubuna göre yaşam kalitesinin daha kötü olduğu görülmüştür. Hasta grubunda PANSS tüm alt ölçekleri ile kötü uyku kalitesi arasında pozitif korelasyon bulunmuştur. Çalışmamızda şizofreni hastalarında dürtüsellik ve uyku bozukluğu arasında pozitif ilişki gösterilmiştir. Sonuç: Bu çalışmada şizofreni hastalarında dürtüsellik ile uyku bozukluğu arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Dürtüsellik ve uyku bozukluğu arasındaki ilişkiyi daha açık ortaya koyacak geniş hasta ve kontrol gruplarının olduğu çalışmalara gereksinim duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: Impulsivity and sleep disorders adversely affect the quality of life in patients with schizophrenia. Relationship between sleep disorder and impulsivity has been shown in some studies. In this study we aimed to investigate the relationship between impulsivity and sleep disorders in schizophrenia patients. Materials and Methods: With a diagnosis of schizophrenia according to DSM-IV criteria for this study 80 patients between 18-65 years and 80 healthy volunteers (control group) were performed on. Sociodemographic Data Form, Minnesota Impulse Control Disorders Interview (MIDI), Barratt Impulsiveness Scale (BIS-11), Morningness–Eveningness Questionnaire (MEQ), Pittsburgh Sleep Quality Index (PSQI), Positive and Negative Syndrome Scale (PANSS), Buss-Perry Aggression Questionnaire (BPSÖ), Clinical Global Impression Form (CGI) and the Short Form (SF-36) was applied. T-test, Chi-square statistical analysis, Pearson correlation analysis and one-way analysis of variance (ANOVA) was used. Results: Schizophrenia and schizophrenia compared to the control group were worse sleep quality in patients with increased impulsivity. It has also been shown to be worse than the quality of life in patients with schizophrenia compared with the control group. PANSS positive correlation was found between the patients with poor sleep quality all subscales. This study suggests a positive relationship between impulsivity and sleep disorders in patients with schizophrenia. Conclusion: In this study a significant relationship between impulsivity and sleep disorders was found in schizophrenia patients. The relationship between impulsivity and sleep disorders are needed to study the large number of patients and a control group that will reveal more clearly.