Adolesan gebeliklerin maternal ve perinatal sonuçları
A retrospective investigation of the maternal risks and neonatal outcomesof the adolescent pregnancies
- Tez No: 394037
- Danışmanlar: DOÇ. AYFER GÖZÜ PİRİNÇÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Adolesan gebeliklerin maternal ve perinatal sonuçları Giriş ve Amaç: Adolesan gebeliği, tanım olarak gebeliğin 19 yaş ve öncesinde gözlenmesidir. Günümüzde hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde toplumsal sağlık sorunlarından biri olan adolesan gebelikler anne ve bebek sağlığını olumsuz şekilde etkilemektedir. Adolesan gebelikler, yüksek riskli gebelikler arasında yer almakta, anne ve bebek açısından önemli sosyal ve sağlık problemlerine neden olabilmektedir. Bu çalışmada hastanemizde adolesan gebeliklerin maternal risklerini ve neonatal sonuçlarını belirtmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Hastanemize 01.01.2010-31.10.2014 tarihleri arasında başvuran ve 10-19 yaş arası gebe kalan 100 anne ve bu annelerin doğurduğu 88 bebek retrospektif olarak incelendi. Bu tarihlerde alınan hastane kayıtlarından faydalanarak adolesan gebelerin demografik özellikleri (evlilik yaşı, doğum yaşı, adolesan dönemde doğurdukları çocuk sayısı, eşi ile akrabalık durumu, sosyoekonomik düzeyi, yaşadığı yer), obstetrik komplikasyon ve sonuçları (abortus, gebelikte sıgara kullanımı, preeklampsi, eklampsi, doğum şekli, gestasyonel diyabet, anemi, preterm eylem, polihidroamniyos, oligohidroamniyos) ve neonatal sonuçları (prematürite, sepsis, fetal distress, konjenital anomali, neonatal mortalite, emzirme ve yenidoğan sarılığı) açısından araştırıldı. Sonuçların istatiksel açıdan değerlendirilmesinde p değeri
Özet (Çeviri)
A retrospective investigation of the maternal risks and neonatal outcomesof the adolescent pregnancies Objective: Adolescent pregnancy is defined as the pregnancyseen at the ages of 19years and below. Today, adolescent pregnancy is one of the public health problemsin both developed and developing countries, negatively affecting the health of both the mother and thebaby. Besides, adolescent pregnancies are considered as high-risk with in pregnancies, and hence they may lead to significant social and health problems for the mother and the baby. The aim of this study involves a retrospective investigation of the maternal risks and neonatal outcomesof the adolescent pregnancies admitted to our hospital. Materials and Methods: This study includes 100 mothers get pregnant at the ages of 10-19 years and 88 babies delivered by these mothers admitted to our hospital between 01.01.2010-31.10.2014. The necessary information required for the cases are retrospectively collected. They involves demographic characteristics (age at marriage, birthage, number of children they give birth in adolescence, kinship status with their husbands, socioeconomic status, place of residence), obstetric complications and outcomes (abortus, smoking during pregnancy, preeclampsia, eclampsia, type of delivery, gestational diabetes, anaemia, preterm labour, polyhydramnios, oligohidroamnios) and neonatal outcomes (prematurity, sepsis, fatal distress, congenital malformations, neonatal mortality, breast feeding and newborn jaundice). The results were statistically evaluated and for the comparison of parameters they were considered as significant where p-value