Diyabetik hastalarda ön kamara sıvısında total antioksidan kapasite ve total oksidatif stres düzeyleri
Total antioxidant and total oxidative stress levels in humor aqueous of diabetic patients
  1. Tez No: 394097
  2. Yazar: MEVLÜT YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BENGÜ EKİNCİ KÖKTEKİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalısmada diyabetik ve non-diyabetik katarakt hastalarında hümör aközde total oksidatif stres (TOS), total antioksidan kapasite (TAK) seviyeleri karsılaştırılarak, diyabetik retinopatinin ilerlemesinde oksidatif stresin rolü değerlendirildi. Gereç ve Yöntem: Prospektif olarak planlanan bu çalısmada, olgular Ağustos 2014-Aralık 2014 tarihleri arasında katarakt cerrahisi tedavisi planlanan diyabetik ve diyabetik olmayan hastalar(toplam n:86) arasından seçildi. Katarakt tanısı dısında ek sistemik hastalığı olmayan hastalar 1. Grup (n:31), diyabeti olup retinopatisi olmayan hastalar 2. Grup (n:19), non-proliferatif diyabetik retinopatili hastalar 3. Grup (n:17) ve poliferatif diyabetik retinopatili hastalar 4. Grup (n:19) olarak ayrıldı. Hastalardan katarakt cerrahisi öncesi hümör aköz örneği alındı. Örneklerdeki TAS, TOS düzeyleri kolorimetrik yöntemle belirlendi ve gruplar arasında karşılaştırma yapıldı. Bulgular: 4 grubun hümör aköz sonuçları karsılastırıldıgında, total antioksidan seviye (TAS) düzeylerinin kontrol grubundan diyabetik retinopati evresine doğru ilerledikçe azaldığı, kontrol grubu (1.Grup) ile DRP grubu (Grup 3 ve 4) arasında anlamlı fark olduğu bulundu (sırasıyla p:0.042 ve p:0.02). Total oksidatif stres (TOS) düzeylerinde ise, 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, we aimed to investigate the effect of oxidative stress in progression of diabetic retinopathy through comparison of humor aqueous total antioxidant capacity (TAC) and total oxidant status levels (TOS) between patients with and without diabetes mellitus. Material and method: In this prospective study, the participants were chosen from the diabetic and non-diabetic patients who were scheduled for cataract surgery (n:86) in our clinic. Group 1 (n:31)involved the patients without any sistemic disorders except the diagnosis of cataract. In Group 2(n:19), group 3(n:17) and group 4(n:19) there were diabetic patients without diabetic retinopathy, non-proliferative diabetic retinopathy patients and patients with proliferative diabetic retinopathy, respectively. Humor aqueous samples were collected before cataract surgery in the operating room. TAC and TOS levels are determined by the colorimetric method and compared in between groups. Results: In comparison of the humor aqeous levels four groups, TAC was seen as progressively decreased from control group (group 1) to the progressive diabetic retinopathy levels, and a statistically significant difference was found between control group (group 1) and diabetic retinopathy groups (group 3 and 4) in terms of TAC (p:0.042 ve p:0.02, respectively).