Göğüs ağrısı ile başvuran çocuklarda, QT intervali, QT dispersiyonu, düzeltilmiş QT (QTC) intervali ve düzeltilmiş QT (QTC) dispersiyonunun değerlendirilmesi
In children presenting with chest pain, qt interval, QT dispersion, corrected QT (QTC) interval and the corrected QTC (QTC) dispersion evaluation
- Tez No: 394096
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT ORAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çocukluk çağmda sık rastlanan idiyopatik göğüs ağrısı ile aritmilerin, ilişkilendirilmesi çoğu kez mevcut tanı yöntemleri ile mümkün olmamaktadır. Ventrikül repolarizasyonundaki bölgesel farklılıkların ve aritmi riskinin yüzey EKG sinden tahmin edilebilmesine olanak sağlayan QT dispersiyonunun aritmi riskinin belirlenmesinde yararlı olduğu çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. İdiyopatik göğüs ağrısı tanısı alan çocuk hastalarda rutin yöntemlerin yanı sıra ayrıntılı bir EKG değerlendirmesi yapılmış ve QT dispersiyonunun artıp atmadığı araştırılmıştır. Çalışmaya alınan çocukların 222 hasta olup hepsinde göğüs ağrısı şikayeti mevcuttu.Grup 1 kardiyak grup olup (yaşları 9 ile 17 arasında değişen (Ortalama 14,10±2.9 yıl) 5 kız (% 50 ) ve 5 erkek (%50 ) toplam 10 hastadan oluşuyordu. Diğer çalışma grupları ise nonkardiyak gruplar olup bunlarda kendi içinde 5 gruba (idiyopatik 53 hasta(% 23,9), muskuloskeletal 85 ( %38,3 ), respiratuar 12(%5,4 ), psikolojik 48( %21,6 ), gastrointestinal 14 hasta( %6,3) ayrıldı. Hastalarda öykü, fizik muayene, telekardiyografi ve ekokardiyografi bulguları değerlendirildi. Bazı hastaların holter monitorizasyon kayıtları incelendi. Yüzey EKG'sinde kalp hızı, RR aralığı, RR variyabilitesi, P dalgası yüksekliği ve genişliği, PR aralığı, QRS zamanı ,EKG aksı, QT aralığı, QT dispersiyonu ölçüldü ve kalp hızına göre düzeltilmiş QT aralığı, kalp hızına göre düzeitilmiş QT dispersiyonu hesaplandı. Gruplar arasmda istatitistiksel karşılaştırma yapıldı. Grupları arasında QT ve QTc dispersiyonu yönünden fark bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Idiopathic chest pain is Common in childhood , often it is not possible to be associated with arrhythmias by current diagnostic methods . In several studies QT dispersion is useful in determining the risk of regional differencis in the risk of ventricular repolarisation and arrhytmias on the surface ECG. Idiopathic chest pain diagnosed as well as a thorough evaluation of ECG performed in pediatric patients has been investigated as a routine method of QT dispersion increases and throwing. The children in the study is 222 patients had chest pain at all. Group 1 is the cardiac group (aged between 9 and 17 years (mean 14.10 ± 2.9 years) 5 girls (50%) and 5 men (50%) consisted of a total of 10 patients. Other working groups are noncardiac group within their own 5 groups (idiopathic in 53 patients (23.9%), musculoskeletal 85 (38.3%), respiratory 12 (5.4%), psychological 48 (21.6%), gastrointestinal 14 patients (6.3%) was isolated. In patients with a history, physical examination, radiographic and echocardiographic findings were evaluated. Some patients were examined Holter monitoring records.We calculated heart rate, RR interval, RR variability, P wave amplitude and width,PR interval, QRS time, ECG axis, the QT interval, QT dispersion, corrected QT interval, corrected QT dispersion on the surface EKG. The statistical comparisons between groups were made. There were no differences between groups in terms of QT and QTc dispersion.