Periton diyalizi hastalarının beslenme durumlarının belirlenmesi
Determination of nutritional status of peritoneal dialysis patients
- Tez No: 394139
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Nefroloji Kliniği Periton Diyalizi Ünitesinde yaşları 21 ile 81 yıl arasında değişen, Periton Diyalizi tedavisi alan, 17' si kadın, 8'i erkek olmak üzere toplam 25 hasta ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmada periton diyalizi hastalarının yaşam tarzlarının, sağlık durumlarının, beslenme alışkanlıklarının ve besin tüketimlerinin değerlendirilmesi, elde edilen verilerin sağlıklı beslenme ilkeleri çerçevesinde tanımlayıcı ve retrospektif olarak irdelenmesi amaçlanmıştır. Hastalara anket formu, besin tüketim kaydı uygulanmış, geçmişe dönük biyokimyasal parametreleri baz alınmıştır. Besin tüketim düzeyleri değerlendirildiğinde bireylerin ortalama enerji miktarları 17.90±4.93 kcal/kg/gün, protein miktarları 0.68±0.29 g/kg/gün (%14.96±4.53), yağ miktarları 33.17±14.34 g/gün (%25.24±7.44), karbonhidrat miktarları 2.57±0.62 g/kg/gün (%59.68±10.23) olarak saptanmıştır. Besin tüketimlerine ilişkin tüm veriler Amerikan Ulusal Böbrek Vakfı tarafından hazırlanan KDOQI' nin beslenmeye ilişkin rehberlerine ve EDTNA/ERCA, ESPEN verilerine göre kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Determination of Nutritional Status of Peritoneal Dialysis Patients. Haliç University Institute of Health Sciences, Nutrition and Dietetics Program Master Thesis, Istanbul, 2015. This research was carried out in Clinic of Nephrology Peritoneal Dialysis Unit at Sisli Hamidiye Etfal Education and Research Hospital with 25 patients aged between 21 and 81 years, 17 were female and 8 were men.Evaluation of Peritoneal Dialysis patients lifestyles, health status,dietary habits and food consumption,and the obtained data is aimed to evaluate retrospectively within the framework of the principles of healthy eating descriptive. A survey form, food consumption record was applied to the Patients and It is based on retrospective biochemical parameters. When the nutrition consume levels evaluated, It was determined that Individuals average amount of energy 17.90 ± 4.93 kcal / kg / day, protein content of 0.68 ± 0.29 g / kg / day (14.96% ± 4:53), fat content of 33.17 ± 14:34 g / day (± 7.44 and 25.24%), carbohydrate amount of 2.57 ± 0.62 g / kg / day (59.68% ± 10:23). All data on food consumption were compared according to the EDTNA/ERCA, ESPEN's data and KDOQI's guidelines on nutrition which Prepared by the US National Kidney Foundation.