Obez kişilerde kilo kaybıyla birlikte beden imajı algılarındaki değişimin belirlenmesi
Determination of the change in body image perception with weight loss in obese people
- Tez No: 394138
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AÇKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırma, beden kitle indeksi 30 ve üzerinde olan obez kişilerde başlangıçta ve % 10 kilo kaybı sonrasında beden bölgelerinden ve özelliklerinden hoşnut olma durumu ve beden imajını değerlendirmek amacı ile tanımlayıcı bir çalışma olarak planlanmıştır. Bu çalışmaya İstanbul Beşiktaş ilçesi, Etiler semtinde özel bir zayıflama merkezine 01.09.2014 -01.05.2015 tarihleri arasında başvuran yaşları 18 - 80 arasında olan erkek - kadın 60 kişi dahil edilmiştir. Araştırmaya dahil edilme kriterlerine uygun olan bireylere toplam 30 soruluk demografik özellikler, beslenme alışkanlıkları ve psikososyal durumunu tanımlayan bir ön anket uygulanmıştır. Bu anket sonrasında beden imaj ölçeği anketi başlangıçta ve % 10 kilo kaybı sağlandıktan sonra tekrar yapılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 15.0 paket programı kullanılmıştır. Araştırma verilerinin istatistiksel değerlendirmesinde tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, frekans), cross table test, t- testi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin yaş ortalamaları 42,41±13,21 yıl olup, %75' i kadın, %25' i erkek olarak saptanmıştır. Yaş grupları ile beden kitle indeksi (BKİ) arasındaki ilişki değerlendirildiğinde yaş ile birlikte BKİ değerinin arttığı görülmüştür. Başlangıçta hesaplanan beden kitle indeksi ölçümlerine göre ortalama BKİ değeri 34,89 kg/m2 (min30,9 - max52,60) olarak bulunmuştur. Bireylerin %68,3' ü vücut ağırlıklarının kilolu, %31,66' sı ise aşırı kilolu olarak değerlendirmiştir. En az %10 kilo kaybı sağlandıktan sonra yeniden değerlendirilen BKİ ortalaması 31,32 kg/m2 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This research is planned to be a definitive study, evaluating the alteration of the body image perception initially and after %10 of weight loss in obese individuals whose body mass index are more than or equal to 30. The study population consist 60 individuals in between 18-80 aged, male and female who are admitted to a private nutrition counseling center between September 1st, 2014- May 1st 2015 in Beşiktaş/İstanbul region. A 30 question survey which contains demographic features, nutritional attitudes and phsychosocial situation was conducted to the individuals who were complying with the study inclusion criterias. After this questionnaire, body image scale survey was conducted initially and after %10 weight loss. The data is analyzed with SPSS 15.0. Frequencies, t-test, cross-table, two paired sample test and Pearson correlation were used for evaluating the data analysis of the study. The average age of the study group is 42,41±13,21 years; 75% were female and 25% were male. When evaluating the age groups and BMI relations, it is observed that BMI rates increased with age. The mean of BMI was measured 34,89 kg/m2 (min30,9-max52,60) at the baseline body sizes. The %68,3 of individuals assessed their weight as overweighted and the other %31,66 as obese. The mean BMI was 31,32 kg/m2 which reevaluated after the least %10 weight loss.