Sedanter bireylerde farklı tipte uygulanan dayanıklılık antrenmanlarının vücut kompozisyonu üzerine etkileri
Effect of resistance training on body composition applied to different types of sedentary individuals
  1. Tez No: 394140
  2. Yazar: HASAN AYTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KUT SARPYENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, yüksek şiddetli aralıklı antrenman (spinning) ve sürekli koşu antrenmanlarının kadın ve erkeklerde vücut kompozisyonu üzerine etkilerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Çalışmaya düzenli olarak antrenman yapmayan, gönüllü 107 sedanter birey katılmıştır. Araştırma grubu, devamlı koşular erkek (n=25), devamlı koşular bayan (n=24), spinning erkek (n=24), spinning bayan (n=25) ve kontrol (n=9) olmak üzere 5 gruba ayrılmıştır. Antrenman gruplarına, 8 hafta boyunca, haftada 3 gün 50 dakikalık antrenman programı uygulanırken, kontrol grubu herhangi bir programa dâhil edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was prepared to investigate the effects of continuous jogging on body composition on men and women after high intensity interval training (spinning). 107 sedentary volunteers who do not exercise daily, participated in this study. The research group were divided into 5 groups, 1) continuous training males (n = 25), 2) continuous training females (n = 24),3) Spinning male (n = 24),4) spinning women (n = 25), 5) controllers (n = 9) . A 50-minute workout was applied for 3 days a week in 8 weeks to the training groups except the control group.