Aktivatör tedavisinde zaman ölçer kullanımının hasta kooperasyonundaki rolü
The role of timer usage in the activator treatment on the patient cooperation
  1. Tez No: 394180
  2. Yazar: GÖKHAN ÖZYER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RUHİ NALÇACI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı aktivatörün kullanım zamanını kaydeden mikro sensorün apereyin içine yerleştirilerek kullanım zamanının objektif olarak takip edilmesinin ve hastaların benlik saygısı düzeylerinin belirlenmesinin hasta kooperasyonuna olan etkilerinin incelenmesidir Araştırmamız Süleyman Demirel Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Anabilim Dalına başvuran, gelişim olarak CS3-CS4 vertebral maturasyon dönemindeki Angle Sınıf II Bölüm 1 maloklüzyona sahip, yaşları 10 ile 15 arasında değişen, ortalama yaşları 12,5 olan 21 kız - 22 erkek, toplam 43 hasta üzerinde yürütülmüştür. Tedavi kapsamında, hastalara günde 16 saat aktivatör kullanmaları söylenmiş ve hastaların aktivatör takma süresini ölçebilmek için TheraMon® mikro sensör kullanılmıştır. Aktivatörlerin uygulanmasından 2 ay sonra, apereylerin içinde bulunan mikro sensördeki veriler TheraMon® isimli kablosuz okuyucu ile bilgisayara aktarılmış ve sonuç olarak kullanım zamanları değerlendirilmiştir. Verilerin değerlendirilmesi sonucunda, istenilen sürede apereyini kullanmayan hastalara apereyin içinde bir mikro sensör olduğu ve kullandıkları gerçek zamanın tarafımızdan bilindiği anlatılmıştır. Apereylerin kullanım süreleri 4 ay sonunda tekrar ölçülerek ve kullanım sürelerinin izlenmesinin hastaların kooperasyonuna olan etkileri değerlendirilmiştir. Hastaların benlik saygısı düzeylerinin belirlenebilmesi amacıyla tedavi başında 80 sorudan oluşan Piers-Harris Benlik Kavramı Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmanın sonuçları genel olarak incelendiğinde ağıziçi apereye termal bir mikro sensör yerleştirilerek objektif kullanım zamanının ölçülmesinin hastaların % 74' ünde olumlu bir etki oluşturduğu ve günlük ortalama 3 saat daha fazla apereyin kullanılmasını sağladığı tespit edilmiştir. Kooperasyonu yüksek ve düşük hastalar arasında benlik saygıları yönünden anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the effects of following usage time with microsensors adjusted into the appliance and patients' self-esteem levels on the patient cooperation. Our study was carried on 43 patients, consisted of 21 girls and 22 boys who showed Angle Class II Division 1 malocclusion, CS3-CS4 vertebral maturation phase and mean age 12,5 years and applied to Suleyman Demirel University Dentistry Faculty Department of Orthodontics for treatment. The patients were told to wear their activators for 16 hours a day and TheraMon® microsensors were used to measure the usage time. After 2 months of activator usage, the data in the microsensors in the appliance was transferred to the computer with the wireless reader and usage time was evaluated as a result. Non-cooperative patients were informed about the microsensors in their appliances. At the end of 4 months, the usage time of appliances were again measured and the effect of usage monitoring on the patient cooperation was evaluated. Piers-Harris Self-Concept Scale which consists of 80 questions was applied to the patients in the beginning of the treatment for the self-esteem levels. In the general evaluation of the study results, a positive effect on the %74 of the patients with the usage of intraoral thermal microsensor and monitoring. Also, 3 hours more appliance usage on average was seen. There was no significant difference in terms of self-esteem levels in the high or low cooperate patients.