Farklı mikroinvaziv yöntemler ile tedavi edilen başlangıç çürük lezyonlarının demineralizasyon direnci, yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü, yüzey morfolojisi ve renk değişikliği açısından in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of initial caries lesions treated with different microinvasive methods in terms of demineralization resistance, surface hardness, surface roughness, surface morphology and colour change
  1. Tez No: 394181
  2. Yazar: BAŞAK YAZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. R. BANU ERMİŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi ve Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı; rezin infiltrasyon ve mikroabrazyon yöntemlerinin tedavi etkinliğinin çürük lezyonlarının durdurulması ve farklı yüzey özellikleri açısından değerlendirilmesi ve karşılaştırılmasıdır. YÖNTEM: Sığır keser dişlerinden 80 adet mine örneği elde edildi. Yapay mine lezyonları oluşturuldu. Örnekler randomize olarak beş gruba ayrıldı (n=16): Icon, Excite F, Opalustre, Opalustre ve Diamond Excel, Distile su. Farklı test materyallerinin uygulanmasından sonra tüm örnekler ikincil demineralizasyon için 10 gün demineralizasyon solüsyonunda tutuldu. Demineralizasyon direnci, yüzey sertliği, yüzey pürüzlülüğü, yüzey morfolojisi ve renk değişikliği değerlendirmeleri örneklerin hazırlanmasından, başlangıç demineralizasyonundan, mikroinvaziv tedaviden ve ikincil demineralizasyondan sonra gerçekleştirildi. BULGULAR: Mikroinvaziv tedavilerin uygulanmasından sonra tüm test materyallerinde lazer floresans değerleri anlamlı derecede azaldı (p0.05, Friedman Testi).
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The objective of this study was to evaluate and compare the effects of resin infiltration and microabrasion methods on surface properties and caries inhibition of initial enamel lesions. METHODS: Eighty enamel specimens were prepared from bovine incisors. Artificial enamel caries lesions were created. Specimens were randomly allocated to five groups (n=16): Icon, Excite F, Opalustre, Opalustre and Diamond Excel, distilled water. After application of different test materials for further demineralization all specimens were immersed in demineralization solution for 10 days. Demineralization resistance, surface hardness, surface roughness, surface morphology and colour change evaluations were done at baseline, after initial demineralization, after microinvasive treatment and after further demineralization. RESULTS: After microinvasive treatments laser fluorescence values of specimens were significantly reduced in all test materials (p0.05, Friedman's test).