Obstruktif uyku apne sendromunun şiddetinin belirlenmesinde serum prokalsitonin, pentraksin 3 ve hsCRP'nin rolü
The role of serum procalcitonin, pentraxin-3 and hsCRP in determination of obstructive sleep apnea syndrome severity
- Tez No: 394221
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Tıbbi Biyoloji, Biochemistry, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Hamit, A. Obstruktif Uyku Apne Sendromunun Şiddetinin Belirlenmesinde Serum Prokalsitonin, Pentraksin-3 ve hsCRP'nin Rolü, Namık Kemal Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Tıbbi Biyokimya Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, Tekirdağ, 2015.Obstriktif Uyku Apne Sendromu (OSAS) organik/anatomik bir bozukluğa bağlı geçici hava yolu tıkanıklığının neden olduğu bir hastalıkdır. Hasta apne ve hipoksi atakları geçirmektedir. Bu geçici hipoksi hücresel düzeyde birçok mekanizmayı tetiklemekte ve değişik organ/sistem bozukluğunun gelişmesine neden olmaktadır. OSAS'da immün sistem aktive olmaktadır. OSAS patogenezinde inflamasyon önemli rol oynamaktadır. C reaktif protein (CRP) ve pentraksin 3 (PTX3) akut faz proteinleridir ve bir çok hastalığın tanısı ve prognozunda kullanılmaktadır. Prokalsitonin (PCT) son yıllarda özellikle sepsis tanısı ve takibinde CRP'den daha etkili bir parametre olarak kabul edilmektedir. Bu çalışma OSAS'lı hastaların serum hsCRP, PTX3 ve PCT düzeyleri değerlendirilerek, bu parametrelerin OSAS ve hastalığın şiddeti (hafif, orta, ağır) ile olan ilişkisinin saptanması amacıyla planlandı. Çalışmaya 28 sağlıklı erişkin ve 60 OSAS hastası alındı. Çalışmaya katılmayı kabul eden gönüllülerin serum örneklerinde hsCRP, PTX3 ve PCT çalışıldı. Serum hsCRP, PTX3 ve PCT düzeyleri hasta grubunda kontrol grubuna göre yüksek tespit edildi. Orta ve şiddetli grup hsCRP düzeyleri kontrol ve hafif gruptan anlamlı derecede yüksekti. Şiddeli grup ile orta ve hafif grup ile kontrol grubu hsCRP düzeyi arasında anlamlı fark saptanmadı. PCT ve PTX3 düzeylerinin bütün gruplar arasında anlamlı fark gösterdiği bulundu. PTX3 ile hsCRP ve PCT arasında pozitif korelasyon saptandı. Sonuç olarak, OSAS'lı hastalarda akut faz proeinlerinden hsCRP ve PTX3 düzeylerinin kontrol grubuna göre yüksek olduğu, hastalığın şiddetinin artmasına paralel olarak bu parametrelerin serum düzeylerinde artış saptandı, bu artışda PTX3'ün CRP'ye göre daha duyarlı olduğu gözlendi. Serum PCT düzeyininde PTX3'e benzer değişiklikler gösterdiği hastalığın şiddetine paralel olarak arttığı saptandı. Hem PCT hemde PTX3'ün hsCRP'ye göre OSAS'lı hastaların değerlendirilmesinde daha önemli olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Hamit, A. The Role of Serum Procalcitonin, Pentraxin-3 and hsCRP in Determination of Obstructive Sleep Apnea Syndrome Severity, Namık Kemal University, Institute of Health Sciences, Medical Biochemistry Department Postgraduate Thesis, Tekirdağ, 2015. Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a disease caused by an organic/anatomic disorder due to transient airway obstruction. Patients have apnea and hypoxia attacks. This transient hypoxia triggers many mechanisms at cellular level and causes various organ/system disorders. The immune system becomes activated in OSAS. Inflammation plays an important role in OSAS pathogenesis. C-reactive protein (CRP) and pentraxin-3 (PTX3) are acute phase proteins and used in diagnosis and prognosis of many diseases. In recent years, procalcitonin (PCT) has been concerned as a more effective parameter than CRP, particularly in sepsis diagnosis and follow-up. This study was designed to evaluate the serum hsCRP, PTX3 and PCT levels of OSAS patients and determine the relation between these parameters and OSAS and disease severity (mild, moderate, heavy). 28 healthy adults and 60 OSAS patients were included in the study. hsCRP, PTX3 and PCT were examined in serum samples of the volunteers. Serum hsCRP, PTX3 and PCT levels were found higher in the patient group compared to the control group. Moderate and severe group hsCRP levels were significantly higher than that of the control and mild groups. No significant differences were observed between the hsCRP levels of severe group and moderate group, and mild group and control group. In PCT and PTX3 levels, significant differences were observed between all groups. PTX3 showed a positive correlation with hsCRP and PCT. As a conclusion, it was observed that the levels of hsCRP and PTX3, which are the acute phase proteins, were higher in OSAS patients compared to control group, the serum levels of these parameters increased in parallel with the increase in disease severity, and PTX3 was more sensitive in this increase compared to CRP. Serum PCT level showed changes similar to PTX3, and increased in parallel with disease severity. Both PCT and PTX3 are thought to be more important than hsCRP in evaluation of OSAS patients.