Künt toraks travması sonrası gelişen multipl kot fraktürlerinde ağrı kontrolü için TENS (transkutanöz elektriksel sinir stimülasyonu)
TENS (transcutaneous electrical nerve stimulation) for pain control after the blunt chest trauma and rib fractures
  1. Tez No: 394222
  2. Yazar: HURİYE GÜLİSTAN BOZDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇAĞIRICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Künt toraks travması sonrasında en sık görülen yaralanma kot fraktürü olup kot fraktürlerinde en sık görülen semptom ağrıdır. Multipl kot fraktürü gelişen olgularda, ağrı kontrolü için kullanılan bir yöntem olan transkutanöz elektriksel sinir stimulasyonunun (TENS) etkinliği araştırıldı. Materyal-Metod: Ege Üniversitesi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı'nda, Eylül 2013-Ağustos 2014 tarihleri arasında, künt toraks travması nedeniyle birden fazla kot fraktürü gelişen, hemo/pnömotoraks nedeniyle tüp torakostomi uygulanmamış 40 olgu çalışmaya dahi edildi. Hastalar TENS ve konvansiyonel analjezi grubu olmak üzere 2 grupta incelendi. 0, 2, 6, 12, 24, 48 ve 72. saatlerdeki ağrı değerleri vizüel analog skala (VAS) ile değerlendirildi. İlk gruba ilk gün 1 saat TENS uygulandı. Takip eden günlerde VAS değeri 4 ve üzeri ise günde 1 saat boyunca işlem tekrarlandı. İşleme rağmen ağrı şikayeti devam edenlere analjezik tedavi verildi. 2. gruba TENS kullanılmayıp sadece analjezik tedavi uygulandı. Bulgular: Hastaların 0, 2, 6, 12, 24, 48 ve 72. saat VAS değerleri karşılaştırıldı. Her iki grupta da tedavi ile VAS değerlerinde azalma olduğu görüldü. İstatistiksel olarak anlamlı idi. TENS grubunda bu azalmanın daha fazla olduğu saptandı. Saatlere göre ayrı ayrı değerlendirildiğinde TENS grubunda 0. saat ile karşılaştırılan 24. saat VAS değerindeki azalma istatistiksel olarak anlamlı değildi. 24. saat dışında diğer günlerde ve toplamda kullanılan analjezik ihtiyacının anlamlı bir şekilde azaldığı izlendi. Sonuç: Yan etkisi az, kolay uygulanabilir bir yöntem olan TENS multipl kot fraktürlerinde ağrıyı ve buna bağlı olarak da analjezik ihtiyacını azaltmaktadır.
Özet (Çeviri)
Aim: The rib fracture is most common injury after the blunt thoracic trauma, which the common symptom is pain. In cases consisting of multiple fracture, the effectivity of transcutaneous electrical nerve stimulation (TENS) was researched, which used a method for pain control. Material and Methods: 40 cases were included in our study, which was not applied tube thoracostomy due to hemo / pneumothorax, developing the multiple rib fracture due to blunt chest trauma between September 2013-August 2014, in the Department of Thoracic Surgery Ege University. The patients were investigated into two groups which were TENS and conventional analgesia group. The pain values in 0, 2, 6, 12, 24, 48 and 72 hours were evaluated by visual analog scale (VAS). 1 hour in first day, TENS was applied to first group. In the following days, if VAS scores 4 and over, the procedure was repeated during 1 hour in day. The analgesic treatment was given who continued pain complaints despite the procedure. TENS was not used and analgesic treatment was just applied into 2 groups. Results: 0, 2, 6, 12, 24, 48, and 72-hour VAS scores of patients were compared. We found that the values of treatment and VAS were reduced in both groups and It was statistically significant. We determined that in the TENS group of this reduction was more. According to the hours when evaluated separately in the TENS group compared with 0 h and 24-hour reduction in the VAS values were not statistically significant. On the other days than 24-hour and we followed that in total usage of analgesic need was decreased significantly. Conclusion: TENS which is a easy useful methods and are less side effects, it reduces the pain in multipl fractures. Thus, it reduces the need for analgesics as well.