Obstrüktif uyku apne sendromu tanısı olan hastalarda altı dakika yürüme testinin hastalık riski, şiddeti ve tedaviye yanıtı belirlemedeki yeri
Obstructive sleep apnea syndrome diseases of six minutes walking test in patients risk, violence and treatment location of response
- Tez No: 549371
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİRE ÇAKIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromunun (OUAS) egzersiz kapasitesi üzerine olan etkisini incelemeye yönelik olarak literatürde oldukça az sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda OUAS'ın egzersiz kapasitsi üzerine olan etkisini ve CPAP tedavisi kullanımının egzersiz kapasitesine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Materyal ve Metod: Çalışmaya 84 gönüllü katıldı. Gönüllüler, 54 OUAS olgusu (AHİ 5 ve üzerinde olan) ve 30 sağlıklı kontrol grubundan oluşmaktaydı. OUAS'lı olgular PSG sonucuna göre hafif (n=14), orta (n=13) ve ağır (n=27) OUAS'lı olgular şeklinde gruplandırıldı. OUAS olgularına ve kontrol grubuna Altı Dakika Yürüme Testi yapıldı. Her iki grup 6 Dakika Yürüme Mesafesi (6 DYM), 6 DYM/Beklenen Oranları ve bazı hemodinamik ve solunumsal parametreler açısından karşılaştırıldı. Yine Ağır OUAS olguları ile kontrol grubu da aynı parametreler yönünden karşılaştırıldı. Ayrıca OUAS şiddetinin 6 DYM ve 6 DYM/Beklenen Oranlarına etkisini incelemek üzere hafif, orta ve ağır OUAS'lı hastaların ortalama değerleri karşılaştırıldı. Bulgular: OUAS olgularının yaş ve VKİ (48 yıl, 34 kg/m2) değerleri kontrol grubundan (43 yıl, 27 kg/m2) fazla bulundu. Altı DYM OUAS olgularında (540 m) kontrol grubuna (605 m) göre daha kısa bulundu (p=0,004). Altı DYM/Beklenen Oranları için OUAS olguları (%95) ve kontrol grubu (%97) arasında fark bulunmadı (p=0,58). Altı DYM, yaş ve VKİ'deki artış ile azaldığı için, bu fark OUAS olgularının VKİ ve yaşının daha fazla olmasına bağlandı. Altı DYT öncesindeki ve sonrasındaki nabız değerleri ve testin sonundaki dispne şiddeti, OUAS olgularında kontrol grubuna göre fazla bulunurken, testin başındaki ve sonundaki SaO2 değerleri daha düşük bulundu. Ağır OUAS olguları için olan karşılaştırma sonuçları, tüm OUAS olguları için de benzer şekilde gözlendi. Hafif, orta ve ağır OUAS olguları arasında 6 DYM ve Altı DYM/Beklenen Oranları açısından fark bulunmadı. CPAP endikasyonu olan hastalara tedavi başlandıktan 3 ay sonra 6 DYT yapıldı ve egzersiz kapasitesinde değişme gözlenmedi. Sonuç: Çalışmamızda, OUAS olguları ve kontrol grubu arasında, egzersiz kapasitesi açısından fark olmadığı, hastalık şiddeti ile egzersiz kapasitesi arasında da ilişki olmadığı bulundu. OUAS olgularında kontrol grubuna göre, egzersiz sırasında gerçekleşen hemodinamik ve solunumsal parametrelerdeki bozulmanın daha fazla olduğu saptandı. CPAP tedavisi ile egzersiz kapasitesinde değişiklik olmadığı gözlendi. Çalışmamıza katılan olgu sayısının az olması nedeniyle, daha fazla sayıda olgunun dahil edildiği çalışmalara ihtiyaç olduğu düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: There are few studies in the literature about the effect of obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) on exercise capacity. In our study, we aimed to evaluate the effect of OSAS on exercise capacity and the effect of CPAP therapy on exercise capacity. Material and method: Eighty four volunteers participated in our study. The volunteers consisted of 54 OSAS cases (with AHI 5 and above) and 30 healthy controls. OSAS cases were divided into 3 groups as mild (n = 14), moderate (n = 13) and severe (n = 27) according to their PSG results. Six- Minutes Walk Test was performed to OSAS cases as well as controls. Both groups were compared in terms of 6 Minutes Walking Distance (6 DWD), 6 DWD Predicted Rates, and some haemodynamic and respiratory parameters. Also, severe OSAS cases and control group were compared according to the same parameters. The average values of mild, moderate and severe OSAS patients were compared for understanding the effect of OSAS severity on 6 MWD and 6 MWD/Predicted Rate. Results: Age and BMI values of OSAS cases (48 years, 34 kg/m2) were higher than the control group (43 years, 27 kg/m2). Six MWD of OSAS patients (540 m) was found to be shorter than the control group (540m vs 605 m) (p = 0.004). No difference was found between the OSAS cases (95%) and the control group (97%) for actual 6MWD / Predicted 6MWD rates (p = 0.58). Six MWDs were found toı be decreased with age and BMI and this difference was attributed to the greater BMI value and elder age of OSAS cases. Pulse rates variety before and after 6 MWT and the degree of dyspnea at the end of the 6 MWT were higher in OSAS patients than in control group, whereas SaO2 values at the beginning and end of the 6MWT were lower than control group. Comparison results for severe OSAS cases were similar for all OSAS cases. There was no significant difference between the mild, moderate and severe OSAS cases in terms of actual 6MWD/Predicted 6MWD rates. The patients who had indication for CPAP therapy were treated by CPAP for 3 months. After initiation of treatment no change in exercise capacity was observed. Conclusion: In our study, there was no difference between the OSAS cases and the control group in terms of exercise capacity. Also there was no relationship between disease severity and exercise capacity. The change in hemodynamic and respiratory parameters during exercise was more frequently seen in OSAS group There was no change in exercise capacity after CPAP treatment. Due to the low number of cases in our study, studies with more participants are needed to be performed on this subject.